Zamawiający przygotowując postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego zobligowany jest określić warunki udziału. Wynika to bezpośrednio z art. 22 ust. 1a i 1b Prawa zamówień publicznych z 29.01.2004 r. (Dz.U. z 2015 r., poz. 2164) dalej p.z.p. Wyłoniony wykonawca nie może również podlegać żadnej z obligatoryjnych przesłanek wykluczenia z postępowania. Zamawiający może przewidzieć także skorzystanie z fakultatywnych przesłanek.

Aby dokonać prawidłowej oceny pod kątem spełniania warunków udziału w postępowaniu należy przeprowadzić ją w stosunku do określonego podmiotu. Zasadą jest tutaj dokonanie tej oceny w stosunku do wykonawcy. W razie wspólnego ubiegania się o udzielenie zamówienia koniecznym jest to, aby jeden z konsorcjantów wykazał spełnienie warunków udziału w postępowaniu.

Zamawiający żąda dokumentów potwierdzających spełnianie warunków i brak podstaw do wykluczenia >>>

Jak zaznacza Urząd Zamówień Publicznych, odmienna sytuacja występuje w razie oceny braku podstaw do wykluczenia z postępowania. W sytuacji konsorcjum ubiegającego się o udzielenie zamówienia – każdy z jego członków podlega odrębnej ocenie. Wystąpienie przesłanki uzasadniającej wykluczenie prowadzi do wykluczenia całego konsorcjum z postępowania. 

W wyniku wejścia w życie nowelizacji p.z.p. z 22.06.2016 r. również podmiot trzeci, na którego zasoby powołuje się wykonawca podlega wykluczeniu z postępowaniu. Wykluczenie jednak takiego podmiotu z przetargu nie powoduje automatycznego wykluczenia wykonawcy ubiegającego się o udzielenie zamówienia. W takim przypadku bowiem wykonawca będzie zobligowany do ponownego wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

Zamawiający może także przewidzieć możliwość wykluczenia z postępowania podwykonawcy. W tym przypadku podwykonawca taki nie może zostać dopuszczony do realizacji zamówienia.

Źródło: www.uzp.gov.pl

LEX Zamówienia Publiczne
Artykuł pochodzi z programu LEX Zamówienia Publiczne
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami