Do Torunia docierają informacje, że Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie unieważnił decyzję z dnia 24 sierpnia 2007 roku Wojewody Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na budowę w Toruniu nowego mostu drogowego. Do tej pory decyzja ta nie została doręczona Gminie Miasta Toruń. Dla Torunia i jego mieszkańców decyzja GDOŚ jest zaskakująca, ale nie oznacza wstrzymania prac w terenie. Roboty na placu budowy trwają nieprzerwanie - most jest budowany i to jest faktem.
Z doniesień wynika, że organ administracji rządowej, jakim jest Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, podważa prawomocną decyzję sprzed ponad czterech lat drugiego organu rządu, jakim jest Wojewoda Kujawsko-Pomorski. Przygotowania przez Gminę Miasta Toruń inwestycji mostowej były prawidłowe, potwierdzone wieloma prawomocnymi decyzjami administracyjnymi organów rządowych, a także pozytywnymi ocenami Komisji Europejskiej. Prawomocność decyzji oznaczała, że miasto rozpoczęło budowę i zawarło stosowne umowy zgodnie z prawem, działając w dobrej wierze. Jeżeli wzruszenie jakiejkolwiek decyzji administracji wydanej przez organ rządowy spowoduje ewentualne skutki materialne, to będzie to obciążało budżet państwa.
Niestety, budowa nowego mostu drogowego w Toruniu nie wszystkich cieszy. Podejmowane są próby doprowadzenia do tego, aby tempo tej inwestycji było mniejsze. Zaledwie ośmiu mieszkańców ul. Świerkowej i Stowarzyszenie Toruń bez Hałasu próbuje blokować najważniejszą inwestycję drogową w mieście. Możliwość dyskusji i wyrażania uwag przez mieszkańców była nie tylko w 2007 r., ale także w 2009 r., kiedy przeprowadzono ponowną ocenę oddziaływania na środowisko, jednak żadna z tych osób z tego uprawnienia nie skorzystała.
Wiadomo, że decyzja GDOŚ nie jest ostateczna i każdej ze stron postępowania będzie przysługiwało prawo złożenia w ciągu 14 dni od jej otrzymania wniosku o ponowne rozpoznanie. Gmina Miasta Toruń z tego prawa oczywiście skorzysta.
/-/ Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski