Kwesta w naszym mieście rozpocznie się już ok. godz. 10.00. Na ulice wyjdą setki wolontariuszy z puszkami WOŚP. W większości będą to uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, liceów oraz studenci. W Toruniu działać będą trzy sztaby koordynujące akcję - główny w Domu Harcerza, dwa pozostałe zostały zarejestrowane w Szkole Podstawowej nr 1 oraz w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 na osiedlu Na Skarpie.
- W Toruniu, tak jak w całej Polsce, będziemy grać z pompą. Na scenie na Rynku Staromiejskim wystąpią znani i lubiani artyści polskiej sceny muzycznej, m.in. Norbi, Sztywny Pal Azji – powiedział szef głównego sztabu WOŚP w Toruniu Robert "Sauron" Majewski. - Ponadto na telebimach, których w tym roku będzie znacznie więcej niż w ubiegłym, będziemy transmitować panoramę Torunia filmowaną ze strażackiego wysięgnika. Każdy będzie mógł zobaczyć, jak zabawa wygląda z góry i odnaleźć siebie na ekranie.
Tego dnia w grodzie Kopernika będzie się wiele działo. Jak zawsze najwięcej atrakcji skupionych będzie wokół sceny na Rynku Staromiejskim. Na przedpołudnie i wczesne popołudnie zaplanowano zdarzenia o charakterze familijnym. Kwestowanie między godz. 10.00 a 13.00 umilać będą zespoły dziecięce działające przy różnych instytucjach kultury. O godz. 13.00 zaprezentuje się warszawski zespół Dell Arte. O godz. 14.00 odbędzie się tradycyjna Ściskawa, czyli bicie rekordu w ściśnięciu jak największej liczby osób w sercu o powierzchni 20 m. Warto dodać, że Ściskawa jest oryginalnym toruńskim pomysłem, ale tak się spodobała orkiestrowiczom, że organizowana jest w tej chwili w wielu miastach w Polsce. Między godz. 12.00 a 13.30 przez miasto przetoczy się WOŚP-owa Rowerowa Masa Krytyczna, zaś między godz. 14.45 a 15.00 swoje umiejętności przedstawią strażacy.
Po południu scenę opanują formacje nieco mocniejszego uderzenia. Tuż po pierwszej licytacji, ok. godz. 15.15 usłyszymy formację HWSC, wrocławski zespół rock&rollowy, tworzący bezkompromisową, żywą muzykę. Po raz kolejny na finale zaprezentuje się Ananakofana, znakomicie przyjmowany zespół rockowy z Nowego Miasta Lubawskiego. Ok. godz. 17.15 wystąpi Norbi. Tego popołudnia na scenie pojawi się też zespół Disparates, prezentujący muzykę z pogranicza energetycznego folku i alternatywnego rocka, gdzie elementem spajającym wszystko w całość jest autorska warstwa tekstowa. Tuż po godz. 19.00 wystąpi Sztywny Pal Azji.
Około godz. 19.45 nastąpi licytacja złotego serduszka, a tuż po niej o godz. 20.00 punkt kulminacyjny Finału: podobnie jak w całej Polsce, także w Toruniu zabłyśnie Światełko do Nieba. Trzymane w rękach sztuczne ognie i pokaz fajerwerków sprawią, że z pewnością dobrzy aniołowie nas zobaczą. Na zakończenie wieczoru wejdziemy w folkowe, choć niepozbawione rockowego zacięcia klimaty za sprawą ukraińskiej grupy Atmasfera.
Na Rynku Nowomiejskim w godz. 11.00-15.00 Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia eksponować będzie pojazdy wojskowe.
Krótka historia:
Fundacja została założona w Warszawie 2 marca 1993 przez Jerzego Owsiaka, Lidię Niedźwiedzką-Owsiak, Bohdana Maruszewskiego, Piotra Burczyńskiego, Pawła Januszewicza, Waltera Chełstowskiego oraz Beatę Bethke.
Najbardziej znaną formą działalności fundacji jest coroczna, ogólnopolska impreza rozrywkowo-medialna o charakterze charytatywnym, nazwana Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podstawowym elementem Finału jest granie „wielkiej orkiestry", czyli odbywające się w całej Polsce (a także poza granicami) koncerty muzyczne, z których dochód przeznaczany jest na cele Fundacji.
Dotychczas odbyło się 19 edycji „Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy", podczas których zebrano łącznie ok. 122 mln dolarów (bez ostatniej edycji). Pieniądze te wykorzystano na zakup sprzętu medycznego dla ponad 650 placówek medycznych w całej Polsce.
Szczegółowe informacje na www.wosp-torun.pl
W tym roku do akcji zbierania pieniędzy na zakup najnowocześniejszego sprzętu dla ratowania życia wcześniaków włączą się także fani motoryzacji. W samym centrum Torunia, na Jordankach, zagra Moto Orkiestra. Pojawią się tam specjaliści od wyścigów, rajdów, rallycrossu i driftingu. Będzie można licytować przejazdy na prawym fotelu driftowozu, rajdówki czy rallycrossowej maszyny.