Może natomiast ten sam akt prawa miejscowego skontrolować pod względem legalności w takich granicach, w jakich nie był oceniany wcześniej, tj. naruszenia indywidualnego interesu innego skarżącego – uznał WSA w Białymstoku.

Rada miejska przyjęła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego części osiedla, obejmujący obszar systemu przyrodniczego miasta. Grupa mieszkańców terenów objętych projektowanym planem wezwała radę miejską, na podstawie art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym , do usunięcia naruszenia prawa zawartego w uchwale. Mieszkańcy wskazali, że narusza ona ich interes prawny jako właścicieli nieruchomości.


WSA rozpatrując sprawę zwrócił uwagę, iż wskazana uchwała była już przedmiotem oceny sądu w sprawie ze skargi innego podmiotu, złożonej również w trybie art. 101 ust. 1  ustawy o samorządzie gminnym . W wyroku wydanym w tamtej sprawie, sąd oddalił skargę. Mimo to, zdaniem WSA, nie istnieje przeszkoda w postaci powagi rzeczy osądzonej, aby uchwała stała się przedmiotem kontroli sądowej ponownie, ze skargi innych podmiotów. Co prawda zgodnie przepisu art. 101 ust. 1  ustawy o samorządzie gminnym  nie stosuje się, jeżeli w sprawie orzekał już sąd administracyjny i skargę oddalił, jednak w orzecznictwie sądów administracyjnych dominuje nie literalna, a celowościowa wykładnia tego przepisu, którą tutejszy sąd w pełni akceptuje.


WSA zwrócił uwagę, iż należy odróżnić te ustalenia planu, które odnoszone są do ogółu adresatów od tych, które wpływają na sytuację prawną konkretnej nieruchomości. Jeżeli zatem o legalności określonego aktu prawa miejscowego orzekał już sąd administracyjny i skargę oddalił, to sąd ten orzekając później, ze skargi innego podmiotu, jest związany dokonanymi wcześniej ocenami – co do treści odnoszących się do ogółu adresatów.

Może natomiast ten sam akt prawa miejscowego skontrolować pod względem legalności w takich granicach, w jakich nie był oceniany wcześniej, tj. naruszenia indywidualnego interesu innego skarżącego. W konsekwencji także ewentualne stwierdzenie nieważności takiego aktu może nastąpić tylko w części dotyczącej interesów prawnych kolejnego skarżącego. Zatem sformułowanie "gdy w sprawie orzekał już uprzednio sąd administracyjny i skargę oddalił" rozumieć należy w ten sposób, że chodzi o "sprawę" indywidualnych interesów lub uprawnień, a nie sprawę samej uchwały – podkreślił WSA.


Na podstawie:
Wyrok WSA w Białymstoku z 9 maja 2013 r., sygn. akt II SA/Bk 87/13, nieprawomocny

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.)