Nagranie webinaru Wyzwania samorządów w budowaniu lokalnej odporności wobec współczesnych zagrożeń
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl

Straż miejska zmierzy prędkość fotoradarem

Straż miejska zmierzy prędkość fotoradarem

Kierowcy będą mogli dostać mandat za przekroczenie prędkości zarejestrowane przez strażników na przenośnym fotoradarze.

W dniu 28 czerwca weszło w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 17 czerwca 2011 r. w sprawie warunków lokalizacji, sposobu oznakowania i dokonywania pomiarów przez urządzenia rejestrujące (Dz. U. Nr 133, poz. 770). Określa ono długo oczekiwane zasady korzystania z fotoradarów na polskich drogach. Nowe przepisy oznaczają, że straż miejska musi oznakować miejsce, w którym ustawi się z fotoradarem, znakiem D-51, czyli niebieską tablicą informującą o prowadzonej kontroli prędkości. W ten sposób strażnicy mają informować kierowców o tym, gdzie stoją. Rozporządzenie określa, że strażnicy mogą ustawić się z przenośnym lub zainstalowanym w samochodzie fotoradarem na drodze w taki sposób, aby nie utrudniać ruchu. Rozporządzenie określa też, że zdjęcie kierowcy zostanie zrobione przez wszystkie fotoradary dopiero, gdy przekroczy on dopuszczalną prędkość o ponad 10 km/godz. Z tym, że przepis ten nie dotyczy tradycyjnych radarów, które są w posiadaniu policji. Dlatego nie oznacza przyzwolenia na szybszą jazdę.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 30 czerwca 2011 r.

Opublikowano: www.samorzad.lex.pl

Data publikacji: 30 czerwca 2011 r.

Polecamy prawnicze książki samorządowe