Rada Ekspertów działająca przy Ministerstwie Infrastruktury skupia się głównie na opracowaniu wzorcowej dokumentacji przetargowej oraz wytycznych dla zamawiających w zakresie prowadzonych postępowań. Najważniejszym zadaniem na chwilę obecną jest jednak ustalenie dokładnego stosowania kryteriów pozacenowych w przetargach.

Prezes UZP: pozacenowe kryteria wpłyną na jakość zamówień >>>

Jak wskazuje Michał Żuber, członek Rady Ekspertów przy Ministerstwie Infrastruktury na łamach portalu "Rynekinfrastruktury.pl" pomimo tego, że minimalna waga pozacenowych kryteriów oceny ofert wynosi 40 proc. to istnieje ryzyko, że zamawiający znajdą sposób obejścia przepisu doprowadzając do sytuacji, w której dominować będzie najniższa cena.

Przykładem na to będzie zastosowanie w postępowaniu jedynie kryterium wydłużonego okresu gwarancji oraz ceny. Jeśli każdy z wykonawców zaproponuje maksymalny możliwy termin to o wyborze oferty najkorzystniejszej decydować będzie zaproponowana cena. W celu uniknięcia takiego rodzaju sytuacji, Rada Ekspertów musi sporządzić dokładne wytyczne odnośnie stosowania kryteriów pozacenowych.

Źródło: www.rynekinfrastruktury.pl

Dowiedz się więcej z książki
Europejskie prawo zamówień publicznych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł