Złe decyzje legislacyjne oznaczają dla samorządów miliardowe straty


W ramach akcja "Stawka większa niż 8 miliardów" samorządowcy zbierali podpisy pod projektem nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Zdaniem ekspertów, którzy poparli akcję (w ich składzie takie osoby jak Jerzy Buzek , Ryszard Grobelny, Wojciech Szczurek czy Mariusz Poznański) poprzez nieprzemyślane decyzje legislacyjne samorządy tracą rocznie aż 8 mld zł. Od dawna zwracamy uwagę na ten problem, że w polskim systemie samorządowym zdestabilizowano wypracowaną we wcześniejszych latach równowagę. Ta destabilizacja nie nastąpiła w wyniku kryzysu gospodarczego, który jak wiadomo do nas dopiero przychodzi, a z powodu złych ustaw" - powiedział dyrektor Biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski.

Więcej pieniędzy podatników do gminnych budżetów

Samorządowcy postulują o przesunięcie pieniędzy podatników z budżetu centralnego do ich własnych gmin. Zaproponowane przez nich zmiany przewidują w przypadku gmin zwiększenie udziału w podatku PIT z 39,34 proc. do 48,78 proc., w przypadku powiatów z 10,25 proc. do 13,03 proc., a w przypadku województw z 1,6 proc. do 2,3 proc. Porawski podkreśla, że samorządowcy są otwarci na inne niż przedstawionego przez nich rozwiązania. Zdaniem dyrektora Biura Związku Miast Polskich najważniejsze by nowe regulacje powodowały podobne skutki.

Samorządowcy chcą subwencji ekologicznej i rekompensaty ubytków w dochodach spowodowanych zmianami prawa

Przedstawiciele samorządów apelują również o wprowadzenie subwencji ekologicznej dla gmin, na terenie których są obszary chronione lub obszary o szczególnych walorach przyrodniczych. Władze lokalne solidarnie podkreślają, że obecność takich obszarów ogranicza gminom możliwości rozwoju, ponieważ uniemożliwia przeprowadzania inwestycji. Niemniej ważnym punktem projektu nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego jest postulat przywrócenia usuniętej w 2004 r. zasady rekompensowania samorządom ubytków w dochodach spowodowanych zmianami prawa.

Zebrano już prawie 150 tyś podpisów

Organizatorzy poinformowali, że do tej chwili udało im się zebrać 143099 podpisów od osób popierających akcję. W przyszłym tygodniu w czwartek propozycja ma trafić do marszałek Sejmu.

Źródło: stawka8mld.pl, biznes.onet.pl