Odpowiedź eksperta pochodzi z programu LEX Zamówienia Publiczne.

Bez wątpienia usługę sprzątania zaliczymy do usług powtarzających się okresowo. Usługa powtarzająca się okresowo to taka usługa, która powtarza się co pewien czas i nie może być spełniona przez wykonawcę jednorazowo w sposób skumulowany bez szkody dla zamawiającego. W sytuacji, gdy taka możliwość "skumulowania" poszczególnych części istnieje, nie należy ich traktować ich jako dostaw lub usług powtarzających się okresowo.

Będziemy mieli wówczas do czynienia z zamówieniem udzielanym w częściach, a zatem zamówieniem jednorazowym ale realizowanym w ratach. Na podstawie art. 34 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych dalej p.z.p., podstawą ustalenia wartości zamówienia na usługi lub dostawy powtarzające się okresowo jest łączna wartość zamówień tego samego rodzaju: 1) udzielonych w terminie poprzednich 12 miesięcy lub w poprzednim roku budżetowym, z uwzględnieniem zmian ilościowych zamawianych usług lub dostaw oraz prognozowanego na dany rok średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, albo 2) których zamawiający zamierza udzielić w terminie 12 miesięcy następujących po pierwszej usłudze lub dostawie.

Z powyższego wynika zatem, iż co do usług powtarzających się okresowo ustawodawca przewidział dwie możliwości szacowania wartości zamówienia. To od zamawiającego zatem zależy, który ze sposobów zostanie wybrany. W ocenie opiniującego przyjęte rozwiązanie przedstawione w pytaniu jest działaniem właściwym, które zostało dodatkowo potwierdzone w jednym z orzeczeń Głównej Komisji Orzekającej w sprawie z dnia 21 czerwca 2010 r. (BDF1/4900/40/46/10/1192), w którym czytamy, iż obowiązek kumulacji wartości zamówienia publicznego w układzie rocznym, wynikający z art. 34 p.z.p., odnosi się wyłącznie do usług lub dostaw powtarzających się okresowo, a nie do robót budowlanych.

Autor odpowiedzi: Agata Baranowska