Jak poinformował na konferencji prasowej Renkiewicz, kilka dni temu powołał 13-osobowy zespół, który ma zanalizować potrzeby miasta i przygotować propozycje, na jakie cele pozyskiwać środki unijne w nowej perspektywie unijnej. „Do pozyskiwania środków musimy przygotowywać się już teraz; musimy zintensyfikować przygotowania, by jak najlepiej skorzystać z tych środków” – powiedział.

Przewodniczącym zespołu został wiceprezydent Suwałk Łukasz Kurzyna, odpowiedzialny za sprawy gospodarcze. Według niego, do tej pory działania związane z pozyskiwaniem środków unijnych były w mieście rozproszone, a chodzi o to, by je zintegrować.

Renkiewicz mówił dziennikarzom, że chce, by do marca 2014 r. powstała najpierw strategia rozwoju Suwałk, która będzie obejmowała wszystkie zadania - zarówno finansowane ze środków unijnych, ale także z budżetu miasta. Do połowy przyszłego roku ma powstać z kolei dokument, który sprecyzuje, jak i skąd pozyskać środki na realizację określonych projektów.

Podczas konferencji samorząd na swojej stronie internetowej uruchomił specjalną sondę dla mieszkańców, by w ciągu miesiąca wypowiedzieli się, w co trzeba inwestować w Suwałkach. Renkiewicz zapowiedział, że opinia ta będzie wzięta pod uwagę przy tworzeniu raportu przez powołany właśnie zespół.

Według władz Suwałk najważniejsza w najbliższych latach będzie budowa miejskich dróg, budowa obwodnicy Suwałk oraz lokalnego lotniska. Renkiewicz dodał, że bardzo ważne będą też w tym okresie inwestycje w termomodernizację miejskich i prywatnych budynków. Ma powstać także plan gospodarki niskoemisyjnej. „Musimy oszczędzać zarówno na energii cieplnej, jak i na energii elektrycznej” – wskazał.

Zgodnie z uzgodnieniami budżetowymi przywódców UE, co najmniej 20 proc. wydatków z kasy UE na lata 2014-2020 ma być przeznaczone na cele środowiskowe i ochrony klimatu. Dlatego suwalski samorząd będzie chciał pozyskać fundusze unijne na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w suwalskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej, które ogrzewa to 70-tysięczne miasto.

Innym projektem ekologicznym będzie zagospodarowanie dorzecza rzeki Czarnej Hańczy. Chodzi o oczyszczenie rzeki, zagospodarowanie jej brzegów, stworzenie bulwarów: ścieżek rowerowych i spacerowych oraz ustawienie ławek i oświetlenia.