Ponad 200 młodych naukowców, przygotowujący prace doktorskie o tematyce zgodnej z Programem Rozwoju Technologii Woj. Śląskiego, będzie mogło liczyć na 45-tysięczne stypendia, finansowane ze środków UE. Ruszający wkrótce program pochłonie 16 mln zł.

O przygotowaniach do uruchomienia programu stypendialnego na rzecz innowacyjnego Śląska poinformował w środę samorząd woj. śląskiego. To część projektu „DoktoRIS”, realizowanego przez regionalny samorząd we współpracy z Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych Polskiej Akademii Nauk.

 

Podczas ostatniej sesji Sejmiku Woj. Śląskiego radni przyjęli regulamin programu, co otwiera drogę do jego realizacji. W maju, a najdalej w czerwcu, zostanie ogłoszony konkurs, w którym wybranych zostanie 202 stypendystów.

 

Każdy z zakwalifikowanych do programu doktorantów otrzyma 45 tys. zł, płatne w dziesięciu miesięcznych ratach. Pierwsza edycja przedsięwzięcia potrwa do 2013 roku. Projekt zakłada także przeszkolenie stypendystów w takich dziedzinach jak: prawo własności intelektualnej, komercjalizacja wiedzy i przedsiębiorczość.

 

Pieniądze na stypendia pochodzą z unijnego programu operacyjnego „Kapitał Ludzki”, z puli przeznaczonej na działania związane z transferem wiedzy oraz realizację Regionalnej Strategii Innowacji.

 

Śląskie było pierwszym województwem w kraju, które przyjęło regionalną strategię innowacji i rozpoczęło budowę Śląskiego Systemu Innowacji, służącego jej wdrożeniu. Prace w tym zakresie trwają w regionie od blisko 10 lat. W tym czasie odbyły się m.in. konsultacje społeczne, rozpoczęto też tworzenie spójnej sieci instytucji - podmiotów otoczenia biznesu, placówek badawczo-rozwojowych, uczelni - wspierających innowacyjność.

 

Na Śląsku jest ponad sto ośrodków badawczych i instytucji wspierających biznes, które chcą pomagać małym i średnim firmom, wspierając ich konkurencyjność i innowacyjność. Wdrażanie innowacji wciąż napotykało jednak bariery. W ostatnich latach, dzięki unijnym środkom na wsparcie innowacyjności, śląskie firmy i instytucje mogą otrzymać konkretne pieniądze, np. na zakup i wdrożenie technologii czy patentów.(PAP)

 

mab/ kon/