Inicjatywa ogólnopolskiego konkursu dziennikarskiego, upamiętniającego wybitną dziennikarkę, wicemarszałek Senatu Krystynę Bochenek, która zginęła w katastrofie smoleńskiej, wyszła trzy lata temu od przedstawicieli śląskich mediów. W przedsięwzięcie zaangażował się regionalny samorząd. Organizacja trzeciej edycji przedsięwzięcia stała pod znakiem zapytania z powodu trudnej sytuacji finansowej województwa, ostatecznie jednak samorząd znalazł pieniądze na konkurs.

W trzeciej edycji oceniane będą publikacje, które powstały i ukazały się w 2013 r. Termin zgłaszania prac upłynie 15 stycznia przyszłego roku. Szczegóły dotyczące konkursu, regulamin i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie internetowej woj. śląskiego. Laureatów poznamy w marcu przyszłego roku.

Konkurs ma charakter otwarty, ale - jak podała kapituła - "szczególnie będą uwzględniane problemy związane z historią woj. śląskiego i jego obecnymi zmianami oraz wizjami przyszłości, co do miejsca i roli regionu w Polsce i Unii Europejskiej".

Laureatów konkursu wyłoni kapituła, której przewodniczy marszałek województwa Mirosław Sekuła. W jej skład wchodzą także rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś, prodziekan Wydziału Radia i Telewizji tej uczelni prof. Krystyna Doktorowicz, szef Faktów TVN Kamil Durczok, reportażystka Polskiego Radia Anna Sekudewicz, śląski publicysta Jan Dziadul oraz komentator sportowy i działacz samorządowy Andrzej Zydorowicz.

Dotychczas odbyły się dwie edycje konkursu, służącego – oprócz upamiętnienia Krystyny Bochenek – także promocji woj. śląskiego oraz upowszechnianiu wiedzy o jego historii, kulturze i problemach. W ubiegłym roku Grand Prix konkursu zdobyła Violetta Rotter-Kozera z Telewizji Katowice. Kapituła nagroziła jej film poświęcony wybitnemu kompozytorowi Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu. W pierwszej edycji zwyciężyła inna dziennikarka TVP Katowice - Dagmara Drzazga - za film dokumentalny pt. "Świat według Bruegela". To oparta na obrazie artysty sfabularyzowana opowieść o pracy Lecha Majewskiego na planie filmu "Młyn i krzyż".

Celem konkursu im. Krystyny Bochenek ma być promocja regionu, a także upamiętnienie postaci patronki. Bochenek przez wiele lat była dziennikarką Radia Katowice, współpracowała z telewizją i prasą. Zasłynęła z akcji i inicjatyw społecznych promujących m.in. zdrowie i piękną polszczyznę. Była pomysłodawczynią ogólnopolskiego dyktanda i imieninowych zjazdów Krystyn. "Kiedy już zaangażowała się w politykę, to uprawiała ją bez uprzedzeń i podziałów, bez fauli i kantów" - wskazali przedstawiciele kapituły, inaugurując trzecią edycję konkursu.