Z propozycją zmiany patrona wystąpili członkowie Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. Konsultacje społeczne rozpoczną się w najbliższą środę i potrwają do 16 października.

Członkowie Stowarzyszenia uważają, że Meier, który od 1880 roku był dyrektorem generalnym „Friedenshuette”, będzie odpowiednim patronem ulicy, w przeciwieństwie do Gwardii Ludowej. Taka nazwę ulicy uważają za kontrowersyjną pozostałość po minionych czasach. Równolegle do prezydent miasta wpłynęła też interpelacja jednej z radnych w tej samej sprawie.

Wnioskodawcy argumentują, że Meier znacząco przyczynił się do modernizacji i rozbudowy huty, a dzięki jego zaangażowaniu powstał jeden z najnowocześniejszych i największych zakładów hutniczych Górnego Śląska. Podkreślają też, że skutkiem dynamicznego rozwoju huty był również rozwój osady, stanowiącej dzisiejszą dzielnicę Nowy Bytom. Znaczący wzrost liczby pracowników spowodował potrzebę budowy największego wówczas osiedla robotniczego na obszarze dzisiejszej Rudy Śląskiej. Osiedle to, zwane popularnie „Kaufhaus”, położone jest przy dzisiejszej ul. Gwardii Ludowej.

Przy ul. Gwardii Ludowej mieszka dziś blisko 300 osób, działają też trzy firmy. Bartosz Pilny, kierownik kancelarii prezydenta Rudy Śląskiej zauważył, że zmiana nazwy ulicy dla osób przy niej mieszkających oznacza konieczność wymiany dokumentów. „Dla mieszkańców tej ulicy oznacza to koszty i konieczność zaangażowania swojego czasu. Dlatego chcemy najpierw spytać o zdanie przede wszystkim osoby najbardziej zainteresowane” - zaznaczył.

Ankieterzy odwiedzą tylko mieszkańców ul. Gwardii Ludowej, ale na ten sam temat mogą się też wypowiedzieć inni mieszkańcy miasta. Mogą wypełnić ankietę (dostępną w Biurze Obsługi Mieszkańców oraz na stronie www.rudaslaska.pl), a następnie złożyć ją w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta, przesłać pocztą na adres magistratu lub w formie elektronicznej na adres prezydent@rudaslaska.pl.

Mieszkańcom w ankiecie zadane zostaną dwa pytania: czy uważają, że należy zmienić nazwę ulicy Gwardii Ludowej oraz czy zgadzają się na zmianę nazwy ulicy na Eduarda Meiera.

Ewentualna zmiana patrona ulicy wymaga uchwały Rady Miasta. Wyniki ankiety nie są wiążące dla radnych, ale – jak mówią przedstawiciele magistratu – będą dla nich ważną wskazówką.