Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w czwartek w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance w Gdańsku.

Marzenna Mazur otrzymała nagrodę za utworzenie ze zlokalizowanego w Swołowie oddziału Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku nowego ośrodka animacji kultury Pomorza. "Za rekonstrukcję nie tylko dawnych gospodarstw, ale także powrót do tradycji i dawnej obrzędowości" - czytamy w komunikacie rzeczniczki marszałka województwa Małgorzaty Pisarewicz.

Dorota Kolak została uhonorowana za rolę w jednej z najpopularniejszych sztuk 2012 roku w teatrze Wybrzeże w Gdańsku „Seks dla opornych” w reżyserii Krystyny Jandy.

Krystyna Stańko otrzymała nagrodę za płytę jazzową „Kropla słowa” zawierającą m.in. interpretacje poezji Wisławy Szymborskiej, Haliny Poświatowskiej i Tomasza Jastruna.

Pomorska Nagroda Artystyczna jest wyróżnieniem przyznawanym za wybitne kreacje artystyczne w dowolnej dziedzinie kultury i sztuki na terenie województwa w roku poprzedzającym jej wręczenie. Kandydatury zgłaszają środowiska twórcze, instytucje kulturalne, uczelnie wyższe, media i samorządy. Ze względu na prestiż, jak i sposób typowania twórców Pomorska Nagroda Artystyczna określana jest mianem regionalnych "Oscarów".

Laureatki Pomorskiej Nagrody Artystycznej otrzymały statuetkę Gryfa Pomorskiego oraz równorzędne nagrody pieniężne w wysokości 15 tys. zł każda.

Już po raz piąty zostało przyznane wyróżnienie młodemu twórcy - Pomorska Nadzieja Artystyczna. Za rok 2012 nagrodę otrzymała Sylwia Anna Janiak, założycielka Bałtyckiej Filharmonii Młodych, dyrygentka, nominowana za udane koncerty m.in. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku podczas Święta Miasta, Filharmonii w Kaliningradzie i podczas festiwalu Metropolia Jest Okey.

Laureatka otrzymała statuetkę Gryfa Pomorskiego oraz nagrodę w wysokości 10 tys. zł. W tej kategorii nominowanych było troje artystów.

Podczas uroczystości w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wręczono także nagrodę za całokształt działalności. Otrzymał ją Andrzej Januszajtis, pasjonat i znawca Gdańska.

Honorowy tytuł Mecenasa Kultury trafił do Józefa Gilla, Optyk J. Gill, za wsparcie udzielane Słupskiemu Towarzystwu Społeczno-Kulturalnemu, Stowarzyszeniu im. Krzysztofa Komedy, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, a zwłaszcza za pomoc finansową przy organizacji Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku oraz Komeda Jazz Festival. Do tego tytułu nominowane było trzy firmy.