Powiat wypłaci pomoc rodzinom zastępczym nie czekając na ostateczną decyzje sądu. Pomoc przyznana będzie od chwili gdy dziecko trafi pod opiekę rodziny. Taką zmianę obowiązujących przepisów proponuje Rzecznik Praw Obywatelskich.
Specjalistycznym lub zawodowym rodzinom zastępczym przysługuje pomoc pieniężna na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka. Podstawowa wartość tego świadczenia wynosi 658,80 zł, wypłacana jest jednak dopiero od dnia sądowego ustanowienia rodziny zastępczej. W związku z powyższym do czasu zakończenia postępowania opiekunowie nie otrzymują żadnych świadczeń związanych z przebywaniem u nich dziecka.
Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się zatem do sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny z apelem o zagwarantowanie pomocy dla rodziców zastępczych od momentu faktycznego umieszczenia dziecka pod ich opieką. Zmiany miałyby być uwzględnione w trakcie trwających obecnie w Sejmie prac nad nowelizacją ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. Zważywszy na fakt, że postępowanie w sprawie ustanowienia rodziny zastępczej trwać może nawet kilka miesięcy, zmiana obowiązujących przepisów stanowiłaby duże wsparcie dla takich rodzin.
Do rozstrzygnięcia pozostaje sytuacja, w której sąd nie ustanowił ostatecznie rodziny zastępczej. Wydaje się, że w takim wypadku świadczenie musiałoby zostać uznane za nienależnie pobrane i ulec zwrotowi. Innym branym pod uwagę rozwiązaniem jest wypłata świadczenia z wyrównaniem za wcześniejszy okres sprawowania opieki.
Opracowanie: Karol Kozłowski, RPE WKP
Źródło: Gazeta Prawna z dnia 26-28 lutego 2010 r.