Kierownik miejskiego ośrodka pomocy rodzinie zmienił własną decyzję dotyczącą przyznania wnioskodawcy świadczenia pieniężnego w postaci zasiłku okresowego. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że z informacji zawartych w rodzinnym wywiadzie środowiskowym i przedłożonych dokumentów wynika, iż zmianie uległa sytuacja dochodowa wnioskodawcy, spowodowana otrzymaniem przez niego renty z PZU.

Uzyskany dochód przekroczył kryterium dochodowe wynoszące dla osoby samotnie gospodarującej 477,00 zł miesięcznie. Zatem zdaniem kierownika miejskiego ośrodka pomocy rodzinie, wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do zasiłku okresowego. Z takim stanowiskiem zgodziło się również SKO.

Od decyzji wnioskodawca złożył odwołanie, argumentując, iż uzyskana z PZU renta odszkodowawcza nie jest dochodem.


W ocenie WSA organy słusznie stwierdziły, że w okresie pobierania przez skarżącego zasiłku okresowego doszło do zmiany jego sytuacji dochodowej, co stanowiło podstawę do zastosowania art. 106 ust. 5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. nr 175, poz. 1362 ze zm.), w postaci weryfikacji ostatecznej decyzji przyznającej zasiłek okresowy.

WSA podkreślił, że w ustawie o pomocy społecznej zostały określone zasady ustalania dochodu dla potrzeb przyznawania świadczeń z pomocy społecznej. Zgodnie z art. 8 ust. 3 za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, pomniejszoną o: 1) miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych, 2) składki na ubezpieczenie zdrowotne określone w przepisach o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia oraz ubezpieczenia społeczne określone w odrębnych przepisach, 3) kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób. W myśl zaś art. 8 ust. 4 ustawy o pomocy społecznej do dochodu ustalonego zgodnie z ust. 3 nie wlicza się: 1) jednorazowego pieniężnego świadczenia socjalnego, 2) zasiłku celowego, 3) pomocy materialnej mającej charakter socjalny albo motywacyjny, przyznawanej na podstawie przepisów o systemie oświaty, 4) wartości świadczenia w naturze, 5) świadczenia przysługującego osobie bezrobotnej na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z tytułu wykonywania prac społecznie użytecznych. W ocenie WSA sformułowanie powyższych przepisów jest jednoznaczne i musi prowadzić do wniosku, że na gruncie ustawy o pomocy społecznej pod pojęciem dochodu należy rozumieć wszystkie przychody bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, z wyłączeniem odliczeń i pomniejszeń enumeratywnie w nich wymienionych. Katalog wyłączeń zawarty w art. 8 ust. 4 ma charakter zamknięty, a zatem niewymienione w nim przychody podlegają wliczeniu do dochodu branego pod uwagę przy ustalaniu wysokości świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. W konsekwencji stwierdzić należy, że renta odszkodowawcza, jako niewymieniona w art. 8 ust. 4, podlega wliczeniu do dochodu stanowiącego podstawę obliczenia kryterium dochodowego na osobę w rodzinie – uznał WSA.


Na podstawie: Wyrok WSA w Białymstoku z 20 grudnia 2012 r., sygn. akt II SA/Bk 741/12, nieprawomocny

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362 ze zm.)