Jak mówił dziennikarzom we wtorek jeden z kuratorów wystawy Romuald Krzysztof Bochyński, na wystawie zaprezentowany zostanie fragment liczącej obecnie ponad 430 dzieł kolekcji sztuki współczesnej zgromadzonej przez radomską „Elektrownię”. Organizatorom wystawy zależało na tym, by pokazać proces i kierunki tworzenia kolekcji. „Ideą wystawy jest zestawienie tegorocznych nabytków z wybranymi pracami znajdującymi się w zbiorach „Elektrowni” już od jakiegoś czasu” – powiedział Bochyński.

Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. dzieła nieżyjących już artystów: malarza, twórcy instalacji, jednego z pionierów sztuki performance - Włodzimierza Borowskiego (1930-2008), malarza, rysownika, grafika i performera - Andrzeja Dłużniewskiego (1939-2012) oraz rzeźbiarza Marka Kijewskiego (1955-2007). Na ekspozycji znajdą się też m.in. prace malarza, rysownika, twórcy instalacji - Zbigniewa Gostomskiego(ur. 1932).

Tegoroczne zakupy radomskiej „Elektrowni” zostały sfinansowane z programu „Regionalne kolekcje sztuki współczesnej” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków samorządu województwa mazowieckiego.

Wystawa została zorganizowana w tymczasowej siedzibie MCSW Elektrownia, w obiektach dawnych zakładów drzewnych przy ul. Domagalskiego. Właściwy budynek „Elektrowni” przechodzi obecnie modernizację, która zakończy się w przyszłym roku. Centrum sztuki mieścić się będzie w wybudowanej w stylu neogotyckim XIX-wiecznej elektrowni, ulokowanej w centrum miasta przy ul. Kopernika. Obiekt ten został rozbudowany. W kompleksie powstanie m.in. kilka sal wystawowych, kino, biblioteka, pracownia multimedialna.

Placówka w Radomiu rozpoczęła budowę własnej kolekcji sztuki współczesnej w 2007 r. Wśród zgromadzonych obecnie 430 dzieł są: prace malarskie, rysunki, fotografie, grafiki warsztatowe i grafika komputerowe oraz rzeźby, obiekty, instalacje i multimedia.

Jednym z pomysłodawców utworzenia w Radomiu centrum, w którym mogłaby być eksponowana sztuka współczesna, był reżyser Andrzej Wajda. W dzieciństwie 10 lat spędził on w Radomiu, a od 2001 roku jest honorowym obywatelem tego miasta.