Kategoria „Dobre Praktyki”


Laureatem w kategorii „Dobre Praktyki 2012” została Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu – Grupa Teatralna Osób z zespołem Downa „Opatrzność”.

Kapitała Konkursowa doceniła projekt pn. „Oddziaływanie na osoby z zespołem Downa, ich rodziny i opiekunów poprzez przygotowanie i wystawianie spektakli teatralnych oraz integracja ze społeczeństwem poprzez sztukę”. Aktorzy Grupy Teatralnej „Opatrzność” w ciągu pięciu lat wystawili 6 spektakli od jasełkowego widowiska „Święta Noc” przez nawiązujące do „Przygód Pana Kleksa” „Witajcie w naszej bajce”, „Czerwone Trzewiczki”, „Syna Marnotrawnego”, „Dobrego Samarytanina” aż po „Małego Księcia”. Aktorzy coraz lepiej poruszają się na scenie. Osiągają pewność siebie, a dzięki otrzymywanym oklaskom przestają czuć się wyobcowani. Poznają różne sceny i wielu ludzi, którzy darzą ich sympatią.

Kapituła Konkursu przyznała również 2 wyróżnienia.

Otrzymało je Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich, Oddział w Radomiu za projekt pn. „A o Lwowie: pamiętać, pamiętać, pamiętać. I to jedno powtarzać, powtarzać, powtarzać!”

Kapituła Konkursu doceniła liczne inicjatywy realizowane przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich Oddz. W Radomiu w latach 2011-2012 na rzecz Radomia i Radomian, m.in. kwestę na cmentarzu przy ul. Limanowskiego na rzecz odremontowania grobu Wacława Kotowicza – obrońcy Lwowa, zorganizowanie „Stolika Kresowego” w kawiarni Legenda przy ul. Traugutta 31/33, prasa dla Radomian (czasopisma: Kurier Galicyjski i Semper Fidelis), zorganizowanie wycieczki Radom – Lwów – Kamieniec Podolski (sierpień 2012), w której uczestniczyli mieszkańcy Radomia, którzy nie są członkami Towarzystwa oraz organizowanie spotkań literacko-muzycznych m.in. z młodzieżą szkół radomskich, którzy wykonują piosenki Lwowa i poezję „kresową” (Liceum K.K. Baczyńskiego). W spotkaniach tych licznie uczestniczyli mieszkańcy Radomia.

Drugim wyróżnionym jest fundacja „Dobry Duszek”.


Kategoria „Dobroczyńca Roku 2012”

Wygrana w tej kategorii ma znaczenie prestiżowe, a nagrodą w nim jest statuetka i dyplom oraz prawo używania tytułu „Dobroczyńca Roku". Zaszczytny tytuł przyznany został Ks. Ireneuszowi Gizanowi COr. działającemu w Oratoryjnym Stowarzyszeniu „Radość”


Kapituła Konkursu nagrodziła Księdza Ireneusza Gizana za pracę na rzecz osób niepełnosprawnych mającą na celu wydobycie ich z izolacji domowej i zwiększenie ich aktywności życiowej oraz za wsparcie kierowane do rodzin osób niepełnosprawnych. Od 23 lat Ks. Ireneusz Gizan z wielką miłością i oddaniem podejmuje działania przyczyniające się do poprawy sytuacji najuboższych mieszkańców Radomia, wspierając w szczególności dzieci i młodzież.


Kategoria „Darczyńca Roku”

Wygrana w tej kategorii ma znaczenie prestiżowe, a nagrodą w nim jest statuetka i dyplom oraz prawo używania tytułu „Darczyńca Roku". Laureatem w tej kategorii została Piekarnia Fogiel & Fogiel Spółka Jawna.
 

Kapituła Konkursu doceniła Piekarnię Fogiel & Fogiel za wsparcie udzielane przy działaniach społecznych i kulturalnych. Obaj właściciele firmy wspierają swoją pomocą wiele przedsięwzięć artystycznych i integracyjnych w Radomiu. Od dziewięciu lat firma jest prawie w całości sponsorem spotkań okolicznościowych i integracyjnych słuchaczy Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Festiwal Twórczości Dziecięcej organizowany przez OKiSZ Resursa Obywatelska od pierwszej do ostatniej 7 edycji był prawie w całości sponsorowany przez firmę Fogiel & Fogiel. Swoją działalnością piekarnia wspiera również najuboższych i potrzebujących mieszkańców Radomia.


Patronat honorowy nad oboma konkursami sprawował ks. bp Henryk Tomasik, ordynariusz diecezji radomskiej.
 

Gala wręczenia nagród odbyła się w Sali Marii Fołtyn w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga.

Źródło: www.radom.pl