Chodzi o decyzję UOKiK stwierdzającą nieprawidłowości w trakcie przetargu na modernizację linii kolejowej Warszawa Okęcie-Radom. Spółka Thales Polska złożyła ofertę jako wykonawca, przy czym miała być też kompleksowym podwykonawcą swojego konkurenta tj. spółki Qumak. Urząd uznał, że tak daleko idąca współpraca firmy Thales i Qumak miała charakter antykonkurencyjny. W efekcie, Na Thales Polska nałożono karę finansową w wysokości ponad 750 tys. zł a na Qumak blisko 900 tys. zł.

Więcej o sprawie: Dwie zmowy w przetargu kolejowym >>>>

Jednak zarząd spółki Qumak S.A. nie zgadza się z decyzją Urzędu i stoi na stanowisku, iż jest ona bezpodstawna.

- Spółka nie zawarła w żadnej formie z Thales niedozwolonego porozumienia na potrzeby przetargu na zaprojektowanie i wybudowanie zintegrowanego systemu sterowania i kierowania ruchem kolejowym na odcinku Warszawa Okęcie – Radom. Warto równocześnie zaznaczyć, że wysokość nałożonych kar jest pochodną spółki, a nie zakresu rzekomej odpowiedzialności danego podmiotu - czytamy w stanowisku Zarządu Qumak S.A.

Ponadto, oferta Qumak była badana przez zarówno przez KIO i Sąd Okręgowy w Warszawie oraz kontrolowana przez Urząd Zamówień Publicznych. Żaden z tych organów nie stwierdził jakiejkolwiek zmowy przetargowej pomiędzy Qumak a Thales. Zdaniem przedstawicieli ukaranej spółki, decyzja prezesa UOKiK stoi nie tylko w sprzeczności z ustaleniami innych organów państwowych ale została także wydana z naruszeniem przepisów prawa.

Qumak od decyzji UOKiK złożył odwołanie do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Źródło: Informacja prasowa dot. stanowiska Zarządu Qumak S.A. ws. nałożenia kary finansowej przez UOKiK.