Na liście prowadzonej przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych figurują organizacje zrzeszające wykonawców. Na listę mogą być wpisywane podmioty działające na podstawie przepisów o izbach gospodarczych, rzemiośle, samorządzie zawodowym niektórych przedsiębiorców, organizacjach pracodawców, samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów.

Dzięki przyjętemu rozwiązaniu organizacje mogą występować w imieniu zrzeszonych w nich wykonawców, którzy samodzielnie nie zawsze są w stanie, czy to ponieść koszty postępowania odwoławczego, czy też profesjonalnie przygotować i złożyć odwołanie. Korzystanie z potencjału organizacji działającej co do zasady w interesie szerszego kręgu wykonawców, ułatwia przedsiębiorcom wpływanie na treść ogłoszeń i SIWZ.

Przyznając uprawnienie do wnoszenia środków ochrony prawnej organizacjom wykonawców, ustawa jednoznacznie wskazuje na możliwość wnoszenia przez przywołane organizacje samodzielnych odwołań tylko i wyłącznie na treść ogłoszenia i SIWZ. Uprawnienie do kwestionowania decyzji zamawiającego przez organizacje wykonawców ogranicza się więc tylko do etapu poprzedzającego składanie ofert bądź wniosków kwalifikacyjnych.

Polecamy szkolenie
Zamówienia publiczne do 30.000 euro z uwzględnieniem nowelizacji Pzp z 2016 r.
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Przyjęcie takiego rozwiązania oznacza, że organizacje nie mogą korzystać ze środków ochrony prawnej na późniejszych etapach postępowania, a więc nie mogą kwestionować m.in. decyzji w sprawie wyboru najkorzystniejszej oferty, wykluczenia wykonawców, unieważnienia postępowania, czy też odrzucenia ofert. Przepisy p.z.p. nie uprawniają też organizacji do przystępowania do postępowań odwoławczych wszczynanych w trakcie procedury kontraktowania.

Zgodnie z art. 185 ust. 2 p.z.p. przystąpienie do postępowania odwoławczego może zgłosić tylko i wyłącznie podmiot, który ma status wykonawcy w rozumieniu ustawy. Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 11 p.z.p. wykonawcą może być osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostkę organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która ubiega się o udzielenie zamówienia publicznego, złożyła ofertę lub zawarła umowę w sprawie zamówienia publicznego. Podmioty o jakich mowa w art. 179 ust. 2 p.z.p. nie mieszczą się w ustawowej definicji wykonawcy, a w konsekwencji nie mogą korzystać z uprawniania, jakie na mocy art. 185 ust. 2 p.z.p. przysługuje tylko i wyłącznie wykonawcom.

Kwestionowanie postanowień ogłoszenia i SIWZ przez organizacje zrzeszające wykonawców może więc następować wyłącznie w ramach odwołań wnoszonych samodzielnie przez organizacje, a nie w ramach procedury przystąpienia do postępowania odwoławczego.