Odpowiedź eksperta pochodzi z programu LEX Zamówienia Publiczne.

Udzielając zamówienia publicznego o wartości nie przekraczającej wyrażonej w złotych równowartości kwoty 30.000 euro nie stosuje się przepisów p.z.p., w tym art. 29 ust. 3 p.z.p. Możliwe jest użycie oznaczenia znaku towarowego czy też pochodzenia towaru przy opisie przedmiotu zamówienia, z zastrzeżeniem ograniczeń wynikających z odrębnych przepisów i regulacji.
 
Zgodnie z art. 4 pkt 8 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907) – dalej p.z.p., ustawy nie stosuje się do zamówień i konkursów, których wartość nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 30.000 euro. Skoro tak, nie stosuje się również przepisów regulujących materię opisu przedmiotu zamówienia, tj. art. 29 i następnych p.z.p. Oznacza to, że – przynajmniej teoretycznie – możliwe jest użycie oznaczenia znaku towarowego czy też pochodzenia towaru przy opisie przedmiotu zamówienia.
 
Zwrócić należy przy tym uwagę, czy podmiot zamawiający, udzielający zamówienia publicznego o wartości nie przekraczającej wyrażonej w złotych równowartości kwoty 30.000 euro, nie jest zobowiązany do przestrzegania regulacji prawnych wyłączających możliwość posługiwania się znakami towarowymi, określeniami przynależności, itp. Dotyczy to przede wszystkim regulacji związanych z finansami publicznymi oraz realizacją projektów współfinansowanych ze środków UE. W pierwszym ze wskazanych przypadków należy ustalić, czy posłużenie się znakiem towarowym, oznaczeniem pochodzenia, itp. nie narusza zasad wydatkowania środków publicznych w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów (art. 44 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych).
 
Porównanie stanu faktycznego istniejącego u zamawiającego w zakresie wydatkowania środków publicznych z powyższym stanem wymaganym nie powinno pozostawiać wątpliwości co do prawidłowości jego postępowania. W sytuacji finansowania zamówienia o wartości nie przekraczającej wyrażonej w złotych równowartości kwoty 30.000 euro podmiot zamawiający zobowiązany będzie przestrzegać zasad konkurencyjności. Nadto, zakaz używania oznaczenia znaku towarowego czy też pochodzenia towaru przy opisie przedmiotu zamówienia wynikać może z wewnętrznych regulacji obowiązujących u zamawiającego (typu regulamin).