Koordynatorem merytorycznym konferencji był dr Włodzimierz Dzierżanowski, były wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych, prezes zarządu Grupy Doradczej Sienna sp. z o.o. Jego wystąpienie rozpoczęło cykl prelekcji i dotyczyło stosowania tzw. procedury odwróconej w przetargu nieograniczonym, która cieszy się od początku swojego istnienia dużym zainteresowaniem wśród zamawiających.

Kolejny wykład wygłosiła Małgorzata Stachowiak, była dyrektor Departamentu Analiz i Kontroli w Urzędzie Zamówień Publicznych, ekspert z zakresu prawa zamówień publicznych. Prelegentka omówiła, obowiązujące od 28 lipca zeszłego roku, przepisy dotyczące udzielania zamówień na usługi społeczne i inne usługi szczególne. 

Tematem wystąpienia Anity Elżanowskiej, specjalisty zamówień publicznych, byłej wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych, były praktyczne aspekty wypełniania Jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia. Prelegentka przedstawiła także katalog ważnych dla tego zagadnienia orzeczeń Krajowej Izby Odwoławczej.

Omówienia niełatwej materii zamówień in-house podjął się radca prawny i były dyrektor Departamentu Prawnego w Urzędzie Zamówień Publiczncych Jarosław Jerzykowski. Prelegent wnikliwie omówił przepisy obowiązujące w zakresie zamówień in-house od 1 stycznia 2017 r., podkreślając, że polski ustawodawca nie wyłączył tych zamówień spod reżimu ustawy i przewidział zastosowanie trybu zamówienia z wolnej ręki.

Dr Andrzela Gawrońska-Baran, radca prawny, była wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych, przybliżyła uczestnikom konferencji zagadnienie braku podziału zamówienia na części, a także kwestię obowiązku prawidłowego uzasadnienia takiej czynności w dokumentacji postępowania.

Tematykę kryteriów oceny ofert po nowelizacji PZP, która miała miejsce 28 lipca 2016 r. omówiła Irena Skubiszak-Kalinowska, radca prawny, wykładowca na studiach podyplomowych z zakresu zamówień publicznych i PPP prowadzonych przez UW i SGH. Wykład zawierał nie tylko wytyczne odnośnie stosowania kryteriów, ale także wskazanie właściwego przedmiotowo orzecznictwa.

Ewa Wiktorowska, prezes zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Konsultantów Zamówień Publicznych, a także były trener i arbiter z list prowadzonych przez Prezesa UZP, przedstawiła ciekawy problem wnoszenia odwołań w postępowaniach podprogowych. Prelegentka wskazała liczne skargi prezesa UZP na postanowienia Krajowej Izby Odwoławczej o odrzucaniu takich odwołań oraz pierwsze wyroki sądów w tym zakresie.

Ostatni wykład poprowadziła Marta Kittel, radca prawny, ekspert z dziedziny zamówień publicznych z wieloletnim doświadczeniem nabytym m.in. w Biurze Odwołań Urzędu Zamówień Publicznych. Tematem wystąpienia była czekająca rynek zamówień publicznych w 2018 r. elektronizacja postępowania o udzielenie zamówienia.

W trakcie wydarzenia odbywały się także konsultacje ze specjalistami z zamówień publicznych - Anitą Elżanowską i dr Andrzelą Gawrońską-Baran - w ramach tzw. stolika Eksperta. Uczestnicy spotkania mogli porozmawiać z ekspertami o problemach i wątpliwościach z zakresu zamówień publicznych, z czego chętnie korzystali.

Tematyka zamówień publicznych w dalszym ciągu wzbudza wiele wątpliwości i niejednokrotnie ciężko o jasną i precyzyjną odpowiedź na pojawiające się pytania. Ogromna nowelizacja PZP, która miała miejsce w lipcu 2016 r., wprowadziła wiele poważnych zmian, co najmocniej odczuwają jednostki zamawiające zobligowane do stosowania przepisów ustawy. Jak co roku, można podsumować to wydarzenie stwierdzeniem, że warto mówić o zamówieniach publicznych i warto się spotykać, by o tym mówić.

LEX Zamówienia Publiczne
Artykuł pochodzi z programu LEX Zamówienia Publiczne
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami