Art. 58 ust. 1 projektowanej ustawy Prawo zamówień publicznych wymienia następujące rodzaje trybów: przetarg nieograniczony, przetarg ograniczony, negocjacje z ogłoszeniem, dialog konkurencyjny, partnerstwo innowacyjne oraz negocjacje bez ogłoszenia.

Projektowane przepisy nie przewidują więc prowadzenia postępowania w trybie zapytania o cenę, czy też zamówienia z wolnej ręki. Tryb zapytania o cenę na dobre zniknie z systemu zamówień publicznych, a dotychczasowy tryb zamówienia z wolnej ręki zostanie zastąpiony trybem negocjacji bez ogłoszenia.

UZP: we wrześniu projekty dwóch nowych ustaw zamówieniowych >>

Tryby przetargowe będą mogły być stosowane zawsze, niezależnie od rodzaju zamawianego świadczenia i jego wartości. Tryb przetargu nieograniczonego i ograniczonego nie zmieni więc swojego charakteru i jako najbardziej konkurencyjna procedura będzie stanowił podstawowy sposób udzielania zamówień. Przesłanki zastosowania trybu negocjacji z ogłoszeniem oraz dialogu konkurencyjnego będą wspólne.

Zgodnie z założeniami nowelizacyjnymi prowadzenie negocjacji lub dialogu będzie dopuszczalne, jeśli zaktualizuje się co najmniej jedna z poniższych okoliczności:

1. Zaspokojenie potrzeb zamawiającego nie może nastąpić bez konieczności dostosowania łatwo dostępnych rozwiązań,
2. Przedmiot zamówienia (bez względu na jego rodzaj) obejmuje rozwiązania projektowe lub innowacyjne,
3. Udzielenie zamówienia musi być poprzedzone negocjacjami, z uwagi na charakter, stopień złożoności, strukturę prawną bądź finansową przedmiotu zamówienia, czy też z uwagi na ryzyka związane z przedmiotem świadczenia,
4. Zamawiający nie jest w stanie opisać przedmiotu zamówienia publicznego w wystarczająco precyzyjny sposób poprzez zastosowanie określonej normy, europejskiej oceny technicznej, wspólnej specyfikacji technicznej lub referencji technicznej,
5. Postępowanie prowadzone uprzednio w jednym z trybów przetargowych zostało unieważnione z uwagi na odrzucenie wszystkich ofert.

Obecny tryb negocjacji bez ogłoszenia oraz tryb zamówienia z wolnej ręki zostanie zastąpiony przez negocjacje bez ogłoszenia. Przesłanki zastosowania nowych negocjacji bez ogłoszenia nawiązują do aktualnych podstaw zastosowania trybów, które są nimi zastępowane. Zastosowanie negocjacji bez ogłoszenia będzie wymagało nie tylko udowodnienia aktualizacji podstaw jego wdrożenia, ale także wykazania, iż nie istniej inne rozsądne rozwiązanie alternatywne lub zastępcze pozwalające na zaspokojenie potrzeb zamawiającego w ramach konkurencyjnej procedury wyboru wykonawcy. Zamawiający będzie mógł skorzystać z niekonkurencyjnego trybu o ile brak konkurencji nie będzie efektem sztucznego zawężenia parametrów zamówienia.