Odpowiedź eksperta pochodzi z programu LEX Zamówienia Publiczne.

Przy kredycie bankowym dodatkowym kryterium oceny ofert, poza ceną i okresem karencji w spłacie kredytu, może być przykładowo liczba placówek danego banku na terenie danej gminy/powiatu.

Ustalenie kryteriów oceny ofert w świetle znowelizowanej ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych dalej p.z.p., jest niezwykle trudne w przypadku niektórych usług, czy też dostaw, których nie można zaliczyć do powszechnie dostępnych, mających ustalone standardy jakościowe.

W kredycie bankowym większość czynników, które mogłyby stanowić kryterium oceny ofert wiąże się z ceną. Jeżeli w grę nie wchodzi okres karencji w spłacie kryterium, w ocenie Opiniującego można jeszcze jako kryterium oceny ofert wprowadzić przykładowo kryterium w postaci "liczby placówek na terenie danej gminy/powiatu". Kryterium to mogłoby mieć wagę 1-2%. Wówczas Wykonawca, który będzie miał największą liczbę placówek bankowych na terenie gminy, w której znajduje się siedziba Zamawiającego otrzyma maksymalnie 1-2 punkty. Zaś pozostali Wykonawcy otrzymają punkty obliczone proporcjonalnie w stosunku posiadanych placówek.

Podkreślić również należy, że wprawdzie Urząd Zamówień Publicznych odnosił się do możliwości wskazania liczby placówek jako kryterium oceny ofert w przypadku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na dostawę bonów spożywczych (UZP, Stosowanie prawa zamówień publicznych przy zakupie bonów towarowych, LEX nr 22842). Niemniej jednak, przy kredycie bankowym, liczba placówek również może mieć pewne znaczenie. Przykładowo, Zamawiający będzie miał bowiem możliwość realizacji spraw związanych z obsługą kredytu w większej liczbie placówek, być może położonej bliżej jego siedziby.

Z kredytem wiąże się ponadto bardzo często otwarcie rachunku bankowego w danym banku, zaś prowadzeniem tego rachunku i załatwianie spraw z tym związanych w dowolnych, przynajmniej kilku placówkach, również może mieć dla zamawiającego istotne znaczenie.

Autor: Edyta Głowińska