W marcu rozpocznie się wybór Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich dla Inicjatywy JESSICA w woj. pomorskim. Fundusz będzie obsługiwał inwestycje w miastach, o wartości ponad 230 mln zł.
W piątek w Gdańsku odbyło się spotkanie poświęcone wdrażaniu Inicjatywy JESSICA w woj. pomorskim, które jest jednym z czterech regionów w Polsce i jednym z 18 w Unii Europejskiej realizujących ten program.
JESSICA (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas - Wspólne Europejskie Wsparcie na rzecz Trwałych Inwestycji na Obszarach Miejskich) jest wspólną inicjatywą Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego, podjętą w celu odnowy zaniedbanych i zdegradowanych obszarów miast oraz pobudzenia ich rozwoju gospodarczego i społecznego.
Agata Matusiak z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, które jest partnerem województwa w realizacji programu, poinformowała podczas spotkania, że w marcu bank na swojej stronie internetowej zaprosi do składania deklaracji zainteresowania uczestnictwem w wyborze Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich w woj. pomorskim.
Rolę Funduszu będzie mogła pełnić jedna instytucja lub kilka. EBI umowę lub umowy operacyjne z wybraną instytucją lub instytucjami podpisze w lipcu. Fundusz, któremu zostaną powierzone pieniądze, będzie obsługiwał inwestycje miejskie; ma być partnerem dla miast i podmiotów prywatnych realizujących inwestycje.
Członek zarządu woj. pomorskiego, Ryszard Świlski poinformował PAP, że funkcję Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich mogą pełnić banki i instytucje finansowe lub np. agencje we współpracy z bankiem.
Dodał, że dzięki programowi JESSICA będą mogły być realizowane tzw. twarde projekty, czyli inwestycje drogowe, strukturalne, rewitalizacyjne. ,,Mają to być namacalne dobra pozostające w mieście, które dają szanse, że to miasto może się rozwijać i docelowo mają też przynosić zysk" - zaznaczył.
W ocenie Świlskiego, realizacja projektów finansowanych dzięki programowi JESSICA może rozpocząć się dopiero w przyszłym roku. Projekty mają być zrealizowane do 2015 r. W Pomorskiem program może być realizowany w 21 miastach liczących powyżej 35 tys. mieszkańców. Pomoc nie będzie polegała na dotacji, ale na wsparciu pożyczkowo-poręczeniowym dla określonych podmiotów.
Wśród podmiotów uprawnionych do ubiegania się o wsparcie w ramach tej inicjatywy są m.in. samorządy lub podmioty z ich udziałem, szkoły wyższe, kościoły, spółdzielnie mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa Społecznego, wspólnoty mieszkaniowe czy podmioty utworzone w ramach partnerstwa publiczno-prawnego.
Województwo pomorskie jest czwartym regionem w Polsce, po województwach: wielkopolskim, zachodniopomorskim i śląskim, który realizuje inicjatywę JESSICA we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. (PAP)
bls/ je/