Przetarg nieograniczony był najczęściej wybieranym trybem udzielenia zamówienia zarówno w procedurze poniżej progów unijnych (84,05 proc.), jak i powyżej tych progów (87,12 proc.). Na drugim miejscu znalazł się tryb zamówienia z wolnej ręki, możliwy do zastosowania wyłącznie w procedurze krajowej (13,06 proc.). Negocjacje bez ogłoszenia zastosowano w 9,25 proc. zamówień powyżej progów unijnych.

W 2013 r. nie udało się zmienić podejścia instytucji zamawiających do stosowania w postępowaniach innych kryteriów oceny ofert niż cena. Mimo iż od lat taka postawa zamawiających jest krytykowana, osoby odpowiedzialne za przetargi nadal wolą wybierać oferty wyłącznie w oparciu o najniższą cenę (92 proc. udzielonych zamówień).

Nieco gorzej wygląda kwestia zainteresowania przedsiębiorców składaniem ofert w polskich przetargach. W przypadku robót budowlanych zainteresowanie jest na poziomie 4,3 oferty na przetarg. Zdecydowanie gorzej jest przy dostawach, ponieważ tu średnia wynosi mniej niż 2,5 oferty. Jeśli odjąć od tego liczbę ofert, które podlegają odrzuceniu, średnia wypada jeszcze gorzej, bo poniżej jednej oferty na przetarg.

Liderem odnośnie liczby udzielonych zamówień są samorządy (41,4 proc.). Wysoką pozycję mają również podmioty prawa publicznego (18,27 proc.). Spory udział mają inne podmioty zobowiązane do stosowania przepisów o zamówieniach publicznych, w tym centralni zamawiający.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna