Osoba bezrobotna otrzymała jednorazowe środki z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej. Jednym z warunków realizacji zawartej umowy jest prowadzenie działalności gospodarczej i nie podejmowania zatrudnienia w okresie pierwszych 12 miesięcy (okres obowiązywania umowy).

Czy dozwolone jest w okresie trwania umowy zawieranie umów cywilnoprawnych (zlecenia, umowy o dzieło) jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej?

Zawarcie tego typu umów nie powoduje zaprzestania prowadzenia działalności, zakres zawieranych umów nie jest tożsamy z rodzajem prowadzonej działalności. Zgodnie ze stanowiskiem urzędu pracy zatrudnieniem jest każda praca zarobkowa nawet ta wykonywana w ramach umów cywilnoprawnych.

Czy stanowisko urzędu pracy jest uzasadnione?

Odpowiedź


Trudno w tym przypadku przyznać rację urzędowi. Nie można bowiem utożsamiać zatrudnienia i innej pracy zarobkowej. Są to dwa odrębne pojęcia odmiennie zdefiniowane.@page_break@

Uzasadnienie

Zgodnie z przepisami § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 kwietnia 2012 r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej (Dz. U. poz. 457) - dalej r.r.ś.f.p., bezrobotny zamierzający m.in. podjąć działalność gospodarczą może złożyć do starosty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu albo ze względu na miejsce prowadzenia działalności wniosek o przyznanie ze środków Funduszu Pracy jednorazowo środków na jej podjęcie, w tym kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa dotyczących tej działalności. Do wniosku tego należy dołączyć oświadczenie m.in. o niepodejmowaniu zatrudnienia w okresie 12 miesięcy po dniu rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej.

Przepisy te będą obowiązywały do dnia 30 czerwca 2014 r.
Rozstrzygając sytuację przedstawioną w pytaniu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim przepisy ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.) - dalej u.p.z.

W u.p.z., odrębnie traktuje się pojęcie "zatrudnienia" i "innej pracy zarobkowej". Zatrudnienie oznacza wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego oraz umowy o pracę nakładczą (art. 2 ust. 1 pkt 43 u.p.z.).

Natomiast inna praca zarobkowa oznacza wykonywanie pracy lub świadczenie usług na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło albo w okresie członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych (art. 2 ust. 1 pkt 11 u.p.z.).

Tymczasem w przepisach r.r.ś.f.p., jest mowa o zakazie podejmowania zatrudnienia przez okres 12 miesięcy po dniu rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. Nie można więc zakazywać zawierania umów cywilnoprawnych, które kwalifikują się do innej pracy zarobkowej, a nie zatrudnienia.