Prezes UZP, w odpowiedzi na zapytanie Ministerstwa Sprawiedliwości o możliwość zakupu przez sądy więcej niż jednego systemu informacji prawnej, uznała że podzielenie jednorodzajowego zamówienia na części daje możliwość zakupu kilku systemów dla prawników w trybie konkurencyjnym.

W przypadku, gdy zamawiający zdecyduje się na podział zamówienia na części i określi czy wykonawca może złożyć ofertę na jedną, kilka czy wszystkie części zamówienia, zwiększa szanse na zakup kilku systemów informacji prawnej, stanowiących w tym przypadku dobra komplementarne.

Dopuszczenie do składania przez wykonawcę oferty tylko na jedną z części zamówienia spowoduje, że zamawiający wybierze w jednym przetargu kilku wykonawców, zapewniających dostęp do różnych systemów, adekwatnie do opisanych w SIWZ potrzeb.

Wiadomym jest, że zamawiającym zależy na uzyskaniu kompleksowych i różnorodnych informacji z zakresu obowiązującego prawa, które są oferowane przez kilku wydawców w systemach informacji prawnej. Wybór tylko jednego systemu znacznie ogranicza możliwości sędziów w zakresie zapoznania się z istniejącymi dokumentami wykładni i doskonalenia umiejętności zawodowych.

O ile zakres podstawowych informacji (np. akty prawne, orzeczenia) jest zbliżony w różnych systemach infomacji prawnej, o tyle dokumenty autorskie (np. komentarze, monografie czy czasopisma prawnicze) są dostępne wyłącznie w tym systemie, który posiada do nich prawa autorskie.

Sędziowie walczyli o to, by dostać możliwie najszerszy dostęp do takich dokumentów. Stowarzyszenia sędziowskie podnosiły, że decyzja wykluczająca jednoczesne korzystanie z obu największych systemów informacji prawnej spowodowała znaczne utrudnienia w wykonywaniu obowiązku stałego doskonalenia wiedzy prawniczej przez sędziów.

Sędziowie chcą zakupu dwóch systemów informacji prawnej >>>

Powyższe rozwiązanie to klucz do prowadzenia podobnych postępowań w przyszłości. Rozwiązaniem obecnego problemu zakupu drugiego niezbędnego systemu dla sądów jest zamówienie go z wolnej ręki. Zdaniem prezesa UZP, przesłanką udzielenia takiego zamówienia jest potrzeba nabycia jednocześnie kilku systemów w celu poszerzenia zasobów zamawiającego.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Zamówienia Publiczne
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów