Pomysłodawcy przedsięwzięcia, którego celem było ożywienie zdegradowanego pogórniczego terenu, od początku przekonywali, że będzie to dobre miejsce dla firm innowacyjnych i zajmujących się zaawansowanymi technologiami. Remont pokopalnianych obiektów i przygotowanie infrastruktury dla najemców kosztowało ponad 32,5 mln zł. Większość pokryły unijne środki.

W grudniu na teren parku wprowadziły się dwie pierwsze firmy: NTI – spółka zajmująca się m.in. automatyką przemysłową oraz Cadelan – przedsiębiorstwo tworzące rozwiązania technologiczne dla firm motoryzacyjnych.

"Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny zaczyna żyć (...). Dzięki nowym lokatorom wokół parku tworzy się prawdziwie kreatywny klimat, który z pewnością ściągnie do nas kolejnych najemców i inwestorów. Zainteresowanie jest spore" - skomentowała we wtorek szefowa parku Monika Zając.

Zatrudniająca 11 osób firma Cadelan konstruuje podzespoły dla motoryzacji. "Tworzymy rozwiązania konstrukcyjne, dobieramy materiały i projektujemy wygląd poszczególnych elementów najnowszych modeli samochodów klasy premium. Gotowe koncepcje w postaci plików trafiają do naszych klientów za zachodnią granicą, gdzie nabierają kształtów i wyjeżdżają na ulice" – powiedział prezes firmy Borys Dziewior.

Drugi z nowych najemców, firma NTI – skrót od Nowoczesne Technologie i Innowacje – zajmuje się m.in. automatyką, mechaniką oraz informatyką przemysłową. Jedną z najważniejszych innowacji wdrażanych przez przedsiębiorstwo jest tzw. rektyfikacja, czyli prostowanie budynków. Jest to potrzebne np. wtedy, gdy z powodu szkód górniczych bloki mieszkalne, szkoły czy szpitale na Śląsku i w Zagłębiu przestają trzymać pion.

"Obecnie pracujemy nad udoskonaleniem rektyfikacji. Opracowaliśmy technologię przywracania geometrii budynków za pomocą siłowników, potrafimy też – mówiąc obrazowo – pociąć w plasterki dziesięciopiętrowy blok i złożyć go na nowo tak, żeby stał prosto" - wyjaśniła dyrektor ds. kontaktów z zagranicą firmy NTI Joanna Wójcik.

Przedsiębiorstwo projektuje i produkuje także na indywidualne zamówienia maszyny i urządzenia dla górnictwa, hutnictwa, przemysłu spożywczego, farmaceutycznego czy motoryzacyjnego. Wiele produktów firmy trafia za granicę.

Na potrzeby Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego gruntownie zmodernizowano i zaadaptowano dwa pokopalniane obiekty - czterokondygnacyjną dawną dyspozytornię kopalni o powierzchni ok. 1,6 tys. m kw. i pięciokondygnacyjną siedzibę dawnego zespołu bhp o powierzchni ok. 7,2 tys. m kw. Przygotowane dla przedsiębiorców modułowe wnętrza można elastycznie dopasowywać do ich potrzeb. Wokół jest ok. 6 ha terenu, na których planowane jest m.in. stworzenie nowego układu drogowego.

Miasto najchętniej widziałoby w parku firmy wdrażające innowacje i korzystające z nowoczesnych technologii, np. w branży biotechnologicznej, farmaceutycznej, spożywczej czy technologicznej. W tych specjalizacjach Sosnowiec jest w stanie zapewnić wykwalifikowane kadry w oparciu o działające w mieście uczelnie.

Rewitalizacja pokopalnianych budynków dla parku była jednym z elementów realizowanego przez kilka miast regionu przedsięwzięcia "Gospodarcza brama Śląska". W jego ramach samorządy m.in. Sosnowca, Jaworzna i Czeladzi przygotowują tereny inwestycyjne, zagospodarowując i rewitalizując zdegradowane obszary poprzemysłowe.

mab/ mki/ ura/