Artykuł pochodzi z magazynu Forum PPP, pierwszego w Polsce magazynu o Partnerstwie Publiczno-Prywatnym
Samorządy inicjują większość postępowań na wybór partnera prywatnego przeprowadzanych w ostatnich latach w Polsce. Z tej przyczyny podejmują się zarówno przygotowania projektów, zapewnienia organizacyjnego otoczenia realizacji inwestycji i ich wdrażania, jak i działań w sferze edukacyjno - promocyjnej.
W powołanej z inicjatywy Ministra Rozwoju Regionalnego Platformie Partnerstwa Publiczno - Prywatnego, samorządy stanowią zdecydowaną większość spośród kilkudziesięciu podmiotów publicznych zaangażowanych w jej działania. Strona samorządowa aktywnie uczestniczy w działalności wszystkich grup roboczych Platformy PPP, prezentując swoje doświadczenia w dziedzinie wdrażania projektów oraz wskazując na bariery rozwoju formuły PPP w Polsce wraz z propozycjami ich niwelowania. Samorządy inicjują liczne wydarzenia służące upowszechnianiu doświadczeń w realizacji projektów PPP oraz budowie ram instytucjonalnych i organizacji wsparcia PPP w Polsce. Także na szczeblu samorządowym w najszerszym zakresie dochodzi do podnoszenia kwalifikacji urzędników oraz stosowania metody konsultacji społecznych wykorzystania partnerstwa. PPP coraz częściej zajmuje ważne miejsce w ofercie inwestycyjnej danego samorządu - dotyczy to zarówno dużych miast wojewódzkich, jak i małych gmin. Samorządy coraz częściej podejmują działania promujące konkretne projekty, które planują realizować w tej formule.
W obliczu światowego kryzysu gospodarczego i finansowych problemów polskich samorządów, PPP staje się przede wszystkim korzystną możliwością realizowania inwestycji przy ograniczonych środkach własnych. Obok korzyści związanych z pozyskaniem finansowania procesu budowlanego, partnerstwo powinno charakteryzować się również wyższą jakością świadczonych społeczeństwu usług. Powierzenie pewnych zadań partnerowi prywatnemu może pozwolić na lepsze wykorzystanie istniejących zasobów i dać nadzieję na sprawne wdrożenie projektu. Dzięki wy-korzystaniu specjalistycznej wiedzy sektora prywatnego, projekt powinien zyskać wyższą efektywność w fazie eksploatacyjnej.
Partner prywatny, biorąc pod uwagę wieloletnią umowę PPP, już na etapie budowy przewiduje i planuje prace w taki sposób, aby w efekcie - poprzez optymalizację procesów - uzyskać jak najwyższy zysk podczas przyszłej fazy eksploatacji. Wśród korzyści wynikających z PPP po stronie sektora prywatnego niewątpliwie należy wymienić stabilność kontraktu i możliwość generowania dodatkowych przychodów od stron trzecich.
W Polsce projekty PPP realizowane przez samorządy dotyczą różnego rodzaju inwestycji wpływających do rozwój miasta. Strona publiczna chętnie sięga po tę formułę przy budowie nowych obiektów sportowych i rekreacyjnych wpływających na ofertę turystyczną danego miasta. Kompleksy basenowe, uzdrowiskowe, a także wielofunkcyjne stadiony sportowe to najczęściej prezentowane pomysły miast na PPP. W Polsce znane są także przykłady udanych projektów z zakresu budowy parkingów.@page_break@
Artykuł pochodzi z magazynu Forum PPP, pierwszego w Polsce magazynu o Partnerstwie Publiczno-Prywatnym
Uporządkowanie sytuacji w tym zakresie oraz zapewnienie dostępności do nowoczesnej infrastruktury parkingowej dla mieszkańców, są koniecznością miast. Projekty tego typu z sukcesem realizują władze Krakowa, Poznania i Wrocławia, a kolejne miasta - jak Bydgoszcz i Bielsko – Biała - uruchomiły postępowania na wybór partnera prywatnego do swoich projektów parkingowych. Koncepcję PPP miasta starają się zastosować także do budowy nowych obiektów na potrzeby urzędów miejskich. Podstawową potrzebą wielu gmin jest wybudowanie nowej siedziby administracji, spełniającej standardy bezpieczeństwa, zapewniającej jednocześnie odpowiednią powierzchnię użytkową oraz pozwalającą stworzyć wysoki komfort pracy i obsługi intere-santów. Kolejnym obszarem zastosowania PPP, cieszącym się zainteresowaniem miast, jest sektor mieszkalnictwa.
Zaangażowanie prywatnych inwestorów w procesie budowy nowych mieszkań komunalnych jest pożądane przez sektor publiczny, gdyż zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych należy do najpilniejszych obszarów wymagających ingerencji władz samorządowych.
W Polsce projekty PPP polegające na budowie mieszkań komunalnych są w większości na etapie opracowywania koncepcji. Miasta takie jak Murowana Goślina oraz Kraków aktualnie prowadzą postępowania na wybór partnera prywatnego dla swoich projektów mieszkaniowych.
Spektrum możliwości zastosowania PPP jest na tyle szerokie, że miasta sięgają też po takie nowatorskie pomysły jak na przykład budowa schroniska dla zwierząt z udziałem partnera prywatnego. Inwestycja taka przygotowywana jest aktualnie przez władze Krosna.
Planowane schronisko, przychodnia weterynaryjna, gabinet pielęgnacji psów i kotów, a także hotel dla zwierząt, pozwolą miastu pozyskać kompleksowy system opieki nad bezdomnymi zwierzętami.
W przygotowywanych obecnie projektach PPP w Polsce, oprócz wymienionych obszarów, znajdują się także przedsięwzięcia z sektora transportu miejskiego (dotyczą zarówno budowy infrastruktury, jak i świadczenia usług transportu zbiorowego), ochrony zdrowia oraz szkolnictwa. Można przypuszczać, że potrzeba sprawnego wywiązywania się samorządu z coraz liczniejszych zadań, przy jednoczesnym wyczerpywaniu się tradycyjnych metod ich finansowania, coraz częściej będzie powodowała skłanianie się władz lokalnych do poszukiwania nowych metod finansowania działalności inwestycyjnej, takich jak partnerstwo publiczno - prywatne.
Marta Wożniak jest pracownikiem Departamentu Przygotowania Projektów Indywidualnych w Ministerstwie Rozwoju Regional-nego. Absolwentka Europeistyki na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego w 2010 r., obecnie uczestniczka studiów podyplomowych z zakresu zamówień publicznych na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. W MRR koordynuje działania trzech grup roboczych Platformy Partnerstwa Publiczno - Prywatnego: do spraw szkolnictwa, mieszkalnictwa komunalnego oraz budynków użyteczności publicznej. Prowadzi również szkolenia z zakresu zagadnień partnerstwa publiczno - prywatnego.
Marta Wożniak
Partnerstwo publiczno-prywatne jest ważnym elementem rozwoju miast
Z uwagi na rosnące wymogi w zakresie sprawnego wywiązywania się gmin z ich zadań własnych dotyczących szerokiego spektrum potrzeb publicznych, przy jednoczesnej trudnej sytuacji finansowej, samorządy są aktualnie najbardziej zainteresowane wdrażaniem formuły partnerstwa publiczno - prywatnego (PPP) przy realizacji inwestycji.