Gdyńska Parada Niepodległości


Obchody rozpocznie msza św. w intencji Ojczyzny, która zostanie odprawiona o godz. 10.00 w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ul. Armii Krajowej 26.

O godz. 12.00 wyruszy sprzed dworca Gdynia Główna i przemaszeruje ulicą 10 Lutego do Skweru Kościuszki (zbiórka o godz. 11.30 na Placu Gdynian Wysiedlonych) Gdyńska Parada Niepodległości.

Najpierw dwustu aktorów w strojach z epoki utworzy barwny korowód i pokaże widzom, zgromadzonym wzdłuż trasy, jak świętowano wolność i niepodległość od lat 20. XX w. poprzez lata 50., 60., 70. i 80. aż do współczesności. Nie zabraknie postaci Marszałka Piłsudskiego, Józefa Hallera czy Eugeniusza Kwiatkowskiego. Będą także: swingujące damy, budowniczowie Gdyni, kapitanowie i zastępy marynarzy, stepujący tancerze, miłośnicy rocka i walczący o wolność robotnicy. Za nimi przejdą przedstawiciele licznych gdyńskich instytucji, stowarzyszeń, grup oraz szkół.

Choć na trasie parady widzom rozdawane będą: chorągiewki, kotyliony, znaczki z orzełkiem i biało-czerwone wstążeczki, to miasto zachęca, by gdynianie nie poprzestali na tych patriotycznych akcentach i ubrali się w stroje z epoki, wczuwając się i odtwarzając klimat tamtych lat. Jak co roku parada zakończy się na Skwerze Kościuszki przy Płycie Marynarza Polskiego. Tam o godz. 13.00 rozpocznie się oficjalna uroczystość z udziałem władz Miasta, dowództwa Marynarki Wojennej, delegacji organizacji społecznych.


Zdjęcia z zabytkowymi pojazdami i bezpłatne przedstawienie

Zabytkowe pojazdy z Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji wraz z bohaterami parady i przedstawicielami Grup Rekonstrukcji Historycznej zjadą na parking przy Centrum „Gemini”, gdzie w godz. 13.00-15.00 będzie można zrobić sobie z nimi okolicznościowe zdjęcia.

W tym samym czasie na dworcu Gdynia Główna odbędzie się akcja teatralna pod nazwą „Stacja Niepodległość”, a przed budynkiem co pół godziny aktorzy zapraszać będą do odtańczenia muzycznych motywów niepodległościowych.

Program godzinowy:
- godz. 10.00 | Msza święta w intencji Ojczyzny – kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (ul. Armii Krajowej 26);
- godz. 12.00 | Gdyńska Parada Niepodległości ulicą 10 Lutego (zbiórka o godz. 11.30 – Plac Gdynian Wysiedlonych, trasa: ul. 10 Lutego do Skweru Kościuszki);
- godz. 13.00 | Uroczyste złożenie kwiatów na Płycie Marynarza Polskiego;
- godz. 13.00-15.00 | Studio Foto, Grupy Rekonstrukcji Historycznej, wystawa zabytkowych pojazdów – parking przy Centrum Gemini;
- godz. 13.00-15.00 | Stacja Niepodległość – działania teatralne na Dworcu PKP Gdynia Główna oraz na placu przydworcowym.

Gdyńskie Urodziny Niepodległej z zabytkowym „Panem Tadeuszem”

Obchodom towarzyszyć będzie repremiera filmu „Pan Tadeusz” z 1928 r. w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego. Dzięki zaawansowanej technologii ten niemy zabytek filmowy udało się zrekonstruować. Pokaz odbędzie się w niedzielę o godz. 17.30 w Klubie Filmowym (ul. Waszyngtona 1).

Premiera filmu odbyła się w listopadzie 1928 r. w Warszawie, w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Byli na niej obecni m.in. Prezydent Ignacy Mościcki z małżonką oraz Marszałek Józef Piłsudski z rodziną. Po II wojnie światowej produkcja Ordyńskiego ocalała jedynie w częściach. Wszystkie zachowane fragmenty filmu, pochodzące z różnych kopii, zostały przeanalizowane i zmontowane w jedną jak najpełniejszą wersję oraz poddane obróbce cyfrowej.

Rekonstrukcja „Pana Tadeusza” przeprowadzona została w Filmotece Narodowej w 2012 r. Zrealizowano ją w ramach projektu Nitrofilm – „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.


Bieg Niepodległości

Ponad 3500 zawodników zgłosiło się do niedzielnego (11 listopada) Biegu Niepodległości, który rozpocznie się o godz. 15.00.

Uczestnicy zmierzą się na 10-kilometrowej trasie. Do pokonania będą mieli dwie pętle. Wystartują sprzed Akwarium Gdyńskiego i pobiegną ul. Świętojańską, al. Marsz. Piłsudskiego, Bulwarem Nadmorskim i al. Jana Pawła II. Zapisy zostały zakończone.

Przed zawodnikami biorącymi udział w biegu głównym na krótsze trasy wyruszą uczniowie szkół: podstawowych (1 km, godz. 12.45), gimnazjalnych (2 km, godz. 13.15) i ponadgimnazjalnych (3 km, godz. 13.45). Do biegów młodzieżowych można się zgłaszać jeszcze w dniu imprezy w centrum zawodów naprzeciwko Akwarium Gdyńskiego – od godz. 10.00. Zapisy kończą się pół godziny przed danym wyścigiem.

Marsz Niepodległości

W niedzielę (11 listopada) odbędzie się również Marsz Niepodległości. Start o godz. 11.45.

Uczestnicy będą mieli do pokonania dystans ok. 3 km. Do marszu można zgłaszać się drogą elektroniczną: http://elektronicznezapisy.pl/events/611/starts/new – do 10 listopada, do godz. 22.00, a także w dniu imprezy w centrum zawodów naprzeciwko Akwarium Gdyńskim w godz. 10.00-11.30. Uczestnictwo w imprezie jest bezpłatne.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.gosirgdynia.pl.