Komunikat stanowi jedno z zapowiadanych w Komunikacie pn. Skuteczne zamówienia publiczne dla Europy działań w zakresie wsparcia zamawiających przy udzielaniu zamówień publicznych na duże projekty infrastrukturalne, zwłaszcza w sektorach transportu i energetyki, technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) oraz budownictwa innego niż mieszkaniowe.

Mechanizm opiera się na trzech filarach:

1. punkt informacyjny;
2. mechanizm powiadamiania;
3. mechanizm wymiany informacji.

Punkt informacyjny jest dostępny dla organów krajowych oraz dla zamawiających w przypadku projektów o całkowitej wartości szacunkowej wynoszącej co najmniej 250 000 000 EUR. Państwo członkowskie może zwrócić się do Komisji o skorzystanie z punktu informacyjnego w przypadku wszelkich projektów infrastrukturalnych o niższej wartości, które uzna za bardzo istotne. Po otrzymaniu wniosku Komisja ocenia jego dopuszczalność i poinformuje państwo członkowskie o warunkach jego przyjęcia.

Celem punktu ma być udzielanie wskazówek, odpowiadanie na pytania oraz wyjaśnianie konkretnych kwestii związanych z zamówieniami publicznymi na wczesnym etapie przygotowywania decyzji dotyczących udzielania zamówień publicznych.

Mechanizm powiadamiania

W przypadku projektów o całkowitej wartości szacunkowej osiągającej próg 500.000.000 euro organy krajowe lub zamawiający – po podjęciu decyzji o sposobie realizacji projektu z punktu widzenia zamówień publicznych i po osiągnięciu pewnego etapu zaawansowania prac w zakresie przygotowania koniecznej dokumentacji przetargowej – mogą powiadomić Komisję o planowanym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Organy krajowe lub zamawiający mogą powiadamiać Komisję o wszelkich istotnych zmianach dotyczących uprzedniego powiadomienia, które mogłyby mieć wpływ na wynik oceny, jak również o swoich propozycjach dotyczących wprowadzenia konkretnych zmian do zawartych umów w sprawie zamówienia publicznego.

Jak w przypadku punktu informacyjnego, państwo członkowskie może zwrócić się do Komisji o skorzystanie z mechanizmu w przypadku wszelkich projektów infrastrukturalnych o niższej wartości, które uzna za bardzo istotne.

W terminie trzech miesięcy od otrzymania powiadomienia Komisja ma przekazać – pocztą tradycyjną – ocenę zgodności planowanego postępowania z przepisami unijnymi dotyczącymi udzielania zamówień publicznych, bez uszczerbku dla jakiejkolwiek przyszłej interpretacji lub oceny prawnej.

Mechanizm wymiany informacji - w fazie wstępnej narzędzie będzie obejmowało dwa elementy:
- szeroko dostępną – dla zarejestrowanych użytkowników – bazę danych zawierającą różne rodzaje dokumentów związanych z procesem udzielania zamówień publicznych na duże projekty infrastrukturalne, w tym m.in.: dokumentację przetargową, dokumenty dotyczące struktury organizacyjnej projektu, umowy, wytyczne dotyczące niektórych rodzajów procedur, szczegółowe informacje na temat projektów transgranicznych oraz orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE;
oraz
- platformę ułatwiającą bezpośrednią wymianę informacji i doświadczeń między podmiotami zaangażowanymi w rozwijanie dużych projektów infrastrukturalnych w UE, dostępną dla specjalistów, po uprzedniej rejestracji.

Te dwa elementy będą dostępne na początku 2018 r.

Źródło: www.uzp.gov.pl

Dowiedz się więcej z książki
Prawo zamówień publicznych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł