Konkurs literacki „Sensotwórcy – ludzie, dla których tworzenie ma sens”, zrealizowany w ramach projektu o takiej samej nazwie, skierowany był do osób mieszkających w woj. opolskim, mających orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Tematem pracy była szeroko rozumiana aktywność autorów prac - artystyczna, kulturalna, społeczna lub zawodowa - która nadała ich życiu sens.

Taki sens w odkrywaniu historii lokalnej odkrył kilka lat temu laureat pierwszej nagrody Robert Hellfeier, chory na mukowiscydozę. Właśnie kończy pisać monografię miejscowości Smolarnia. Jak powiedział w rozmowie z PAP, jego pasja powoduje, że bardziej dba o zdrowie, a gdy zdarzy mu się zachorować – bardziej zacięcie walczy o wyzdrowienie. „Po to, by realizować zaplanowane wcześniej zadania - coś wyszukać, coś napisać” – powiedział.

Dodał, że wziął udział w konkursie „Sensotwórców” także po to, by pokazać, że niepełnosprawność ma niejedno oblicze. „Nawet swoją pracę zacząłem od tego, że nie jeżdżę na wózku: ręce i nogi mam sprawne, a jednak jestem niepełnosprawny” – opowiadał.

Na konkurs wpłynęło 37 prac. Trzy nagrodzono głównymi laurami, wręczono też sześć wyróżnień.

Jak wyjaśniła Dorota Piechowicz-Witoń z Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych realizującego projekt, celem konkursu było pokazanie osób z niepełnosprawnością jako aktywnych w pracy twórczej, kulturalnej, społecznej bądź zawodowej. „Niekoniecznie chodziło nam o twórczość w stylu malarstwa czy rzeźby, ale np. w postaci pomocy innym czy zaangażowania w problemy społeczne” – mówiła podczas poniedziałkowej gali, która odbyła się w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu.

Piechowicz-Witoń dodała, że konkurs miał też na celu promowanie aktywności i pozytywnych postaw w życiu społecznym oraz zawodowym osób z niepełnosprawnością.

Dr Ewelina Konieczna z Instytutu Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego, który był partnerem projektu, podczas poniedziałkowej gali powiedziała, że przemyślenia autorów prac mogą stać się przesłaniem dla każdego.

„Nie pozwól sobie wmówić, że nie masz nad niczym władzy. Masz największą władzę, jaką możesz mieć – władzę nad swoim życiem. I to od Ciebie zależy, jakie ono będzie. Możesz siedzieć z założonymi rękami i nic nie osiągnąć lub wziąć się w garść. Pogodzić z tym, co Ci się przytrafiło. Zacząć ciężko pracować i osiągnąć rzeczy, o których nawet nie marzyłeś” - cytowała pracę jednego z autorów.

Projekt i konkurs „Sensotwórcy – ludzie, dla których tworzenie ma sens” odbył się po raz pierwszy. Sfinansowany został przez samorząd woj. opolskiego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Organizatorzy zapowiedzieli, że chcą go realizować cyklicznie.