W Wodnej Nucie, której atrakcje w środę testowały dzieci z jednej z opolskich szkół podstawowych, jest m.in. dwumetrowej głębokości basen sportowy o długości 50 m z 10 torami, który można modyfikować, dzieląc go na dwa krótsze baseny. Drugą nieckę zajmuje basen rekreacyjno-rozgrzewkowy o długości 25 m z trzema torami oraz tzw. rwącą rzeką.

W ramach inwestycji powstały też: basen solankowy, jacuzzi, sauny, wodospady i łaźnia parowa oraz bar i sala konferencyjna. Pomieszczenia dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jest też specjalna winda, z pomocą której niepełnosprawni mogą być przenoszeni do wody.

Na zwołanej w środę w krytej pływalni konferencji prasowej wiceprezydent Opola Krzysztof Kawałko zapowiedział, że oficjalne otwarcie Wodnej Nuty odbędzie się 2 grudnia. W ramach tej imprezy zaplanowano m.in. tzw. lekcję pływania z mistrzem. Zaproszone na nią dzieci z opolskich szkół będą się miały okazję spotkać z opolskim pływakiem Grzegorzem Radomskim, który w tym roku przepłynął Kanał La Manche oraz reprezentantką Polski, pływaczką Aleksandrą Urbańczyk.

„Będą też pokazy pływania synchronicznego, ratownictwa wodnego i pokazy kajaków freestylowych” – wyliczał.

Inwestycja ruszyła w ub. roku, a zakończyła się kilka tygodni temu. Jej koszt wyniósł ok. 44 mln zł. Ministerstwo sportu przekazało na ten cel 44,8 proc., reszta pieniędzy na budowę pochodziła z budżetu miasta. Miasto zakłada, że w przyszłym roku do funkcjonowania Wodnej Nuty trzeba będzie dołożyć ok. 1,5 mln zł.

To największy tego typu obiekt w województwie opolskim. Powstał przy ul. Prószkowskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie kampusu Politechniki Opolskiej. Inwestycję realizowała firma Energopol. Kierownik Wodnej Nuty Piotr Drelichowski poinformował w środę, że z kompleksu krytej pływalni może jednocześnie korzystać do 500 osób.