W wyniku przetargu podpisano umowę na pielęgnację parku miejskiego. W czasie jej trwania przyznane zostały gminie fundusze unijne, o które ubiegała się jeszcze przed jej zawarciem. W efekcie dalsze trwanie umowy było bezcelowe.

Gmina odstępując od umowy powołała się na zapis tożsamy z art. 145 ust. 1 p.z.p., który zezwala na nie w przypadku istotnej zmiany okoliczności. Wykonawca nie zgodził się ze stanowiskiem zamawiającego i zażądał wypłacenia kary umownej. Sprawa trafiła do sądu.

Zmiana umowy o zamówienie publiczne po nowelizacji PZP >>>

Sąd Apelacyjny w Lublinie, wyrokiem z dnia 13 lipca 2016 r. (I ACa 1054/15) przyznał rację wykonawcy. Skład orzekający stwierdził, iż nie było podstaw do odstąpienia od umowy. Z art. 145 p.z.p. wynika bowiem, iż tylko nieprzewidziane w dniu zawarcia kontraktu istotne okoliczności mogą spowodować, że stronie będzie przysługiwało to prawo. Skoro już na etapie zawarcia umowy zamawiający ubiegał się o środki unijne to powinien w SIWZ zawrzeć zapisy o możliwości skrócenia okresu trwania umowy w przypadku pozytywnej decyzji o przyznaniu środków.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna 

Dowiedz się więcej z książki
Zamówienia publiczne. Orzecznictwo sądów okręgowych w latach 2010-2015 z komentarzem
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł