Odpowiedź eksperta pochodzi z programu LEX Zamówienia Publiczne.

Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) to instytucja powołana w celu rozpoznawania odwołań wnoszonych w toku postępowań o udzielanie zamówień publicznych. Przed 2007 rokiem działały zespoły arbitrów. Zgodnie z dyspozycją z art. 185 ust. 7 ustawy Prawo zamówień publicznych, dalej p.z.p.,  do postępowania toczącego się przed KIO stosuje się odpowiednio przepisy ustawy - Kodeks postępowania cywilnego o sądzie polubownym (arbitrażowym), jeżeli p.z.p. nie stanowi inaczej.

W postępowaniu odwoławczym przed KIO zastosowanie znajduje również rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 marca 2010 r. w sprawie regulaminu postępowania przy rozpoznawaniu odwołań. KIO kończąc postępowanie wydaje orzeczenie, jest nim wyrok lub postanowienie. O oddaleniu odwołania lub jego uwzględnieniu KIO orzeka w wyroku. W pozostałych przypadkach KIO wydaje postanowienie.

Orzeczenie KIO staje się prawomocne, czyli wiążące, jeżeli nie przysługuje względem niego środek odwoławczy lub inny zwyczajny środek zaskarżenia. Taka sytuacja ma miejsce: gdy minął termin do wniesienia środka zaskarżenia - orzeczenie staje się prawomocne po upływie tego terminu lub gdy skorzystano ze środka zaskarżenia, a sąd okręgowy właściwy dla siedziby albo miejsca zamieszkania zamawiającego utrzymał w mocy zaskarżone orzeczenie lub je zmienił - orzeczenie staje się prawomocne z chwilą wydania orzeczenia sądu wyższej instancji.

Na wyrok KIO oraz postanowienia kończące postępowanie odwoławcze stronom oraz uczestnikom postępowania odwoławczego przysługuje skarga do sądu okręgowego właściwego dla siedziby, bądź miejsca zamieszkania zamawiającego. Skargę wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia orzeczenia KIO. Prawo wniesienia skargi na orzeczenie KIO przysługuje również Prezesowi Urzędu w terminie 21 dni od daty wydania orzeczenia. Z § 36 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia wynika, że Prezes Izby, wiceprezes lub upoważniony członek Izby stwierdza z urzędu albo na wniosek strony lub uczestnika postępowania odwoławczego prawomocność orzeczenia. Adnotację o prawomocności orzeczenia zamieszcza się na oryginale i na odpisie orzeczenia ze wskazaniem daty, od której orzeczenie jest prawomocne oraz z podpisem osoby stwierdzającej prawomocność orzeczenia.

Dla stron toczącego się postępowania doniosłe znaczenie ma również samo ogłoszenie przez KIO orzeczenia kończącego postępowanie odwoławcze. Jest to moment, z którym łączy się zakończenie okresu standstill, co oznacza, że przestaje obowiązywać zakaz zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego. Ponadto, obok prawomocności ustawa p.z.p. w art. 197 ust. 1 przewiduje ewentualność nadania orzeczeniu KIO klauzuli wykonalności. Nadanie klauzuli wykonalności jest to czynność wykonywana przez sąd. Polega na stwierdzeniu na odpisie wyroku, że jest on wykonalny. Bez takiej klauzuli nie jest możliwe np. dochodzenie przymusowego wykonania wyroku przez komornika sądowego.