Wykonawca nigdy nie może powierzyć wykonania 100% zamówienia jednemu podwykonawcy.

Art. 36a ust. 1 Prawa zamówień publicznych z 29.01.2004 r. (Dz.U. z 2015 r., poz. 2164) dalej p.z.p. traktuje o uprawnieniu wykonawcy do ustanowienia podwykonawcy. Uprawnienie to jest ograniczone zastrzeżeniem zamawiającego osobistego wykonania przez wykonawcę kluczowej części zamówienia na roboty budowlane lub usługi oraz wykonania przez wykonawcę prac związanych z rozmieszczeniem i instalacją w ramach zamówienia na dostawy.

Zamawiający nie może procentowo ograniczyć udziału podwykonawców w przetargu >>>

Art. 36 ust. 1 p.z.p. zezwala zamawiającemu żądać wskazania przez wykonawcę tych części zamówienia, których będzie dotyczyło podwykonawstwo.  

Wszystkie przepisy p.z.p., które traktują o podwykonawstwie, posługują się pojęciem „części zamówienia”. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego część to jeden z elementów, na które dzieli się jakaś całość, pewna ilość z całości, lub to przedmiot stanowiący jakiś dający się samodzielnie wyodrębnić element większej całości. Słowo „część” posiada wiele synonimów, a wśród nich: fragment, ułamek, procent, wycinek.

Część zamówienia, nigdy więc nie będzie oznaczała 100% zamówienia, bo jest to logicznie sprzeczne z regułami języka polskiego. Biorąc więc pod uwagę wykładnię językową przepisu art. 36a ust. 1 p.z.p. oraz art. 36b ust. 1 p.z.p., ustawodawca dopuszcza możliwość powierzenia jednemu podwykonawcy jakiegoś fragmentu zamówienia. Wykładnia taka jest też spójna z brzmieniem definicji umowy o podwykonawstwo w art. 2 pkt 2b p.z.p., zgodnie z którą jest to umowa której przedmiotem są usługi, dostawy lub roboty budowlane stanowiące część zamówienia. Niedopuszczalne więc będzie ustanowienie 100% podwykonawstwa jednego podmiotu dla zamówienia publicznego, a o które ubiega się Wykonawca.

Jednakże w obecnym stanie prawnym (a także w poprzednim) nie ma przepisów zakazujących ustanowienia kilku podwykonawców na poszczególne części zamówienia, gdy suma tych części da 100%. Jednakże jest to możliwe także wyłącznie w przypadku gdy zamawiający nie skorzystał z zastrzeżenia o którym mowa w art. 36a ust. 2 p.z.p. (obowiązek osobistego wykonania przez wykonawcę).

LEX Zamówienia Publiczne
Artykuł pochodzi z programu LEX Zamówienia Publiczne
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami