W zarządzeniu prezesa NFZ wprowadzono rozwiązanie, w którym nabywanie leków niezbędnych do realizacji określonych programów odbywa się po przeprowadzeniu wspólnego przetargu centralnego. Wyłączenie obowiązuje jedynie pewną grupę pacjentów. Szpitale zobowiązane zostały do udzielenia upoważnienia do przeprowadzenia przetargu centralnego przez określone podmioty. Po wydaniu zarządzenia, wydane zostały kolejne komunikaty, które wskazały na podmioty zobowiązane do przeprowadzenia wspólnego zamówienia.

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, postępowanie prezesa NFZ jest sprzeczne z podstawowymi zasadami zamówień publicznych. Zamawiający opisując przedmiot zamówienia są bowiem zobowiązani do każdorazowego uwzględnienia własnych, obiektywnie usprawiedliwionych potrzeb. Konkretne szpitale leczą określonych pacjentów, dlatego każdy z nich powinien mieć prawo do nabywania konkretnych leków. NFZ nie może pozbawiać szpitali prawa do wyboru leków odpowiednich dla leczonych pacjentów.

Wprowadzone rozwiązanie jest sprzeczne z interesem pacjentów. Jest to swoista dyskryminacja w zakresie dostępu do leków niezbędnych dla przeprowadzenia konkretnej kuracji. Korzystne z punktu widzenia pacjentów byłoby zabranie głosu w tej sprawie przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

Źródło: Rzeczpospolita

Dowiedz się więcej z książki
Zamówienia publiczne - nowe zasady
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł