Firma jest właścicielem pola golfowego. Droga dojazdowa do pola golfowego, będąca własnością gminy wymaga całkowitej przebudowy ze względu na jej stan. Aby przyśpieszyć wykonanie drogi, nasza firma podpisała z gminą porozumienie, na mocy którego zobowiązała się do pokrycia kosztów opracowania dokumentacji projektowej drogi, a gmina zobowiązała się do wybudowania drogi. Faktura za wykonanie dokumentacji projektowej została wystawiona na naszą firmę.


Czy wydatki związane z opracowaniem dokumentacji projektowej drogi prowadzącej na pole golfowe mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?


Odpowiedź

Nakłady na drogę powinny zostać rozliczone wprost w koszty uzyskania przychodu.

Uzasadnienie

Wydatki na remont drogi należącej do gminy (w tym przypadku poniesione na sporządzenie dokumentacji) posiadają związek przyczynowo-skutkowy z przychodami firmy, powinny zatem być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Związek ten polega na zapewnieniu koniecznego dojazdu golfistom, ale i zapewnieniu odpowiedniej możliwości obsługi technicznej pola golfowego. Przebudowa drogi jest więc niezbędna do osiągania przychodów ze świadczonych odwiedzającym pole usług, a zatem posiada pośredni związek z przychodami firmy (art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f..

Co do zasady nakłady na obce środki trwałe powinny być rozliczane jako inwestycje w obcym środku trwałym. Proszę jednak zauważyć, że beneficjentem (używającym) takiej inwestycji nie będzie spółka a gmina (art. 22a ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f.), wykorzystująca ją w zakresie swoich ustawowych zadań. Firma nie będzie przy tym również właścicielem drogi, drogi gminne należą bowiem zawsze do tej jednostki samorządu terytorialnego.

W efekcie nakłady na drogę powinny zostać rozliczone wprost w koszty uzyskania przychodu.

Podobne stanowisko wyrażono w interpretacji Ministra Finansów z dnia 14 maja 2012 r., IPPB5/423-166/12-2/AM.