"Muzeum Historii Żydów Polskich jako miejsce pamięci o wielowiekowej historii polsko-żydowskiej będzie powodem do dumy Warszawy; będzie kolejnym istotnym miejscem edukacyjnym, gdzie będą się spotykać uczniowie i nauczyciele warszawskich szkół" - powiedział w poniedziałek tuż przed podpisaniem porozumienia wiceprezydent stolicy Włodzimierz Paszyński.
 

Podpisana umowa oznacza, że stopniowo otwierane w 2013 r. muzeum dołączy - jak podkreślił wiceprezydent - do kilku innych ważnych instytucji, jak np. Żydowski Instytut Historyczny, z którymi władze miasta współpracują w zakresie polsko-żydowskiego dialogu. Wnętrza budynku muzeum będzie można zobaczyć już w kwietniu w związku z 70. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim; pełne otwarcie placówki zaplanowano na początek 2014 r.
 

Współpraca, co do której w poniedziałek umowę podpisali dyrektor stołecznego Biura Edukacji Joanna Gospodarczyk i kierujący Muzeum Historii Żydów Polskich Andrzej Cudak, będzie polegała na organizacji lekcji pokazowych, wykładów, prezentacji, wystaw i warsztatów skierowanych do uczniów warszawskich szkół oraz kursów metodycznych dla nauczycieli. Ważnym elementem wspólnych działań mają być m.in. zajęcia poświęcone ważnym wydarzeniom historycznym. Pierwszą okazją do współpracy będą obchody zbliżającej się rocznicy wybuchu likwidowanego przez Niemców w kwietniu 1943 r. getta warszawskiego.
 

Muzeum podaje, że w 2013 r. jego główne działania edukacyjne - poza uczczeniem bohaterstwa żydowskich powstańców - to m.in. Akademia Polin, dzięki której powstaje grupa przewodników po nowej placówce. Muzeum realizuje też projekt Ambasadorzy Muzeum, dzięki któremu nauczyciele spoza Warszawy będą mogli popularyzować działalność edukacyjną muzeum w różnych regionach Polski. Dodatkowo powstają specjalne wirtualne platformy edukacyjne; muzeum zajmuje się też polsko-izraelską wymianą studencką.
 

Po omówieniu przez urzędników kilku przykładów współpracy muzeum z miastem wykład o "narracji o powstaniu w getcie warszawskim w galerii Zagłada" wygłosił prof. Jacek Leociak. Podczas spotkania omówiono także ofertę edukacyjną muzeum, w tym konkretne propozycje do wykorzystania w działaniach szkolnych.
 

Prof. Leociak przekonywał, że powstające muzeum będzie inne niż tradycyjne; ma ono zakładać aktywny udział widzów. "To muzeum będzie fantastycznym miejscem edukacyjnym. Nie będziemy oglądać rzeczy, które wiszą na ścianach i nudzić się, czytając jakieś gigantyczne podpisy" - zapewniał. Zaznaczył, że najprostsze, elementarne zwiedzanie galerii poświęconej Holokaustowi zajmie ok. 18 minut, ale każdy, kto będzie chciał pogłębić swoją wiedzę o tragedii Żydów w okresie II wojny światowej, będzie mógł to zrobić, wybierając dodatkowe ścieżki i poziomy narracji. Podobnie będzie z innymi muzealnymi galeriami, które przedstawią różne perspektywy polsko-żydowskiej historii.

Otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich wraz z udostępnieniem wystawy głównej zaplanowano na początek 2014 r. Wystawa główna muzeum będzie składała się z ośmiu galerii, które na powierzchni ponad 4 tys. m kw. zobrazują tysiącletnią historię społeczności żydowskiej osiadłej na ziemiach polskich.
 

Od kwietnia tego roku w budynku muzeum prowadzona będzie działalność edukacyjna, odbywać się będą koncerty, warsztaty dla dzieci i dla dorosłych, wykłady.
 

Muzeum Historii Żydów Polskich jest instytucją kultury utworzoną na podstawie umowy zawartej w 2005 r. przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prezydenta m.st. Warszawy i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.