Odpowiedź


Zamawiający w ogłoszeniu o zamówieniu prowadzonym w trybie przetargu ograniczonego ma obowiązek wskazać liczbę wykonawców, którzy zostaną zaproszeni do składania ofert. Liczba ta musi być jedna (konkretna), mieszcząca się w przedziale między 5 a 20. Zamawiający jest związany podaną wartością liczbową.

Sprzeczne z prawem jest podawanie tzw. "widełek", to jest przedziału określającego minimalną i maksymalną liczbę zaproszonych wykonawców, jak też wprowadzanie zapisów umożliwiających zaproszenie większej liczby wykonawców, niż podana liczba.

Uzasadnienie

Art. 51 ust. 2 Prawa zamówień publicznych , stanowi, że jeżeli liczba wykonawców, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu, jest większa niż określona w ogłoszeniu, zamawiający zaprasza do składania ofert wykonawców, którzy otrzymali najwyższe oceny spełniania tych warunków. Wykonawcę niezaproszonego do składania ofert traktuje się jak wykluczonego z postępowania o udzielenie zamówienia. Przepis art. 48 ust. 2 pkt 8 Prawa zamówień publicznych . nakazuje zamawiającemu wskazać w ogłoszeniu o zamówieniu udzielanym w trybie przetargu ograniczonego liczbę wykonawców, którzy zostaną zaproszeni do składania ofert. Liczba ta nie może być mniejsza niż 5 i większa niż 20. Liczby wskazanej w ogłoszeniu zamawiający nie może zmieniać w toku postępowania, a nadto winna ona zapewniać właściwą konkurencję.

Zgodnie z powszechnie panującym w doktrynie i piśmiennictwie poglądem, zamawiający nie może zaprosić do składania ofert wykonawców w liczbie przewyższającej liczbę wskazaną w ogłoszeniu (tak m.in. T. Kwieciński w "Prawo zamówień publicznych. Komentarz pod red. T. Czajkowskiego", wyd. III Urząd Zamówień Publicznych Warszawa 2007 r.).

W sytuacji zatem, gdy kilku wykonawców uzyska taką samą liczbę punktów w wyniku przeprowadzenia kwalifikacji podmiotowej, a liczba tych wykonawców przekracza podaną przez zamawiającego w ogłoszeniu o zamówieniu liczbę wykonawców zapraszanych do składania ofert, zamawiający ma obowiązek skierować zaproszenie do złożenia oferty wyłącznie do takiej liczby wykonawców, jaką podał w ogłoszeniu o zamówieniu. W praktyce może to oznaczać konieczność ponownego przeprowadzenia kwalifikacji wykonawców.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. 2007 r. Nr 223, poz. 1655 ze zm.)