- Proces pozyskania takiego okrętu jest prowadzony zgodnie opracowanymi wymaganiami operacyjnymi oraz planem rozwoju Marynarki Wojennej, a także planem modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP w latach 2013-2022. Cała procedura jest prowadzona w ścisłej współpracy z SKW, co gwarantuje klarowność i przejrzystość prowadzonych działań - podkreślił gen. dyw. A. Wojtan.

Obecnie prace nad zakupem sprzętu znajdują się w fazie dialogu technicznego, który wynika z ustawy o zamówieniach publicznych. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez szefa Inspektoratu Uzbrojenia, gen. bryg. Sławomira Szczepaniaka, do procedury zamówienia publicznego resort obrony gotowy będzie dopiero w 2014 roku, a umowa na zakup zostanie przygotowana w ciągu kolejnego roku. Pierwsze dostawy sprzętu dla Marynarki Wojennej rozpoczną się po czterech latach od podpisania umowy. W tej chwili trwa etap prac analitycznych oraz studium wykonalności, których finałem będzie przygotowanie specyfikacji warunków zamówienia.

Jak zaznaczyli obaj prelegenci, zredefiniowano wymagania operacyjne sformułowane po raz pierwszy w roku 2006, pozostawiając zasadnicze elementy i wprowadzając możliwość uczestnictwa w postępowaniu wielu kontrahentów. - Chodzi o to, by było jak najwięcej możliwych dostawców, by oferta była jak najszersza i tym samym był możliwy optymalny wybór - mówił gen. dyw. Wojtan.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej