Jak poinformował PAP Łukasz Mierzejewski z biura prasowego elbląskiego ratusza, mieszkańcy mogą do 14 czerwca zgłaszać swoje pomysły inwestycji, które powinny zostać zrealizowane w przyszłym roku. Taką możliwość pozostawiły elblążanom poprzednie władze miejskie, odwołane 14 kwietnia w referendum.

W Elblągu tzw. budżet obywatelski będzie przygotowany po raz drugi. W ub. roku elblążanie zgłosili ponad 700 projektów. W głosowaniu, na które z nich przeznaczyć miejskie pieniądze, wzięło udział 5 tys. osób. Głosujący wybrali ostatecznie 12 inwestycji do zrealizowania w 2013 roku.

Większość ubiegłorocznych propozycji dotyczyła poprawy osiedlowej infrastruktury; remontów ulic i chodników, budowy ścieżek rowerowych i parkingów, zagospodarowania placów zabaw i obiektów rekreacyjno-sportowych. Wśród zwycięskich projektów znalazły się tzw. kreatywne podwórka, czyli miejsca spotkań sąsiadów z elbląskiej starówki.

Idea budżetu obywatelskiego polega na zwiększeniu wpływu obywateli na decyzje samorządu i finanse miasta. Ma to podnieść zaufanie lokalnych społeczności do działań podejmowanych przez władze gmin. Elbląg był pierwszym miastem w woj. warmińsko-mazurskim, które przygotowało budżet obywatelski.