Nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych w znacznym stopniu rozszerza krąg miejsc, w których niedozwolone jest palenie papierosów.

Szacuje się, że w Polsce papierosy nałogowo pali 9 milionów osób (tj. regularnie 15-20 sztuk papierosów dziennie). Zakaz palenia do tej pory obowiązywał jedynie w zakładach opieki zdrowotnej, szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych, pomieszczeniach zakładów pracy oraz innych obiektach użyteczności publicznej.

Nowela rozszerza dotychczasowy katalog takich miejsc, choćby o obiekty sportowe, szkoły wyższe czy ogólnodostępne miejsca przeznaczonych do zabaw dzieci. Palenie zakazane będzie również w środkach transportu publicznego oraz na przystankach (w granicach miejscowości). W określonych przypadkach palić nie będzie wolno nawet w samochodzie prywatnym. Chodzi o sytuacje, w której pasażerami auta są dzieci do 13 lat oraz jeśli jazda samochodem jest pracą zarobkową (np. w taksówkach).

Do obowiązków właściciela lub zarządcy obiektu bądź środka transportu będzie oznaczenie miejsc, w których palenie jest zabronione. Właściciel bądź zarządca określi również sposób zgłoszenia naruszenia tytoniowego zakazu.

Ustawowe wyliczenie miejsc wolnych od dymu tytoniowego nie stanowi katalogu zamkniętego. Uprawnieniem rady gminy będzie wskazanie, w formie uchwały również innych miejsc przeznaczonych do użytku publicznego, w których palenie będzie karalne.

W dniu 26 marca br. Senat wprowadził poprawki do projektu ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.


Opracowanie: Karol Kozłowski, RPE WKP
Źródło: Wspólnota, nr 12/966 z dnia 20 marca 2010 r.