Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji skierowało do Komitetu Stałego Rady Ministrów projekt nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego. Na mocy proponowanych zmian strona otrzyma prawo skargi na przewlekłość postępowania.

W chwili obecnej zaskarżyć możemy jedynie bezczynność postępowania, która polega na tym, że organ nie podejmuje w terminie określonych prawem działań i nie informuje o tym strony postępowania. W rzeczywistości jest to ogromne ograniczenie praw dla obywatela, ponieważ urząd może ,,markować" załatwianie sprawy wykonując pozorne czynności w dużym odstępie czasu. Choć jest to wyraźnie sprzeczne z zasadą załatwiania spraw bez zbędnej zwłoki, nie istnieje obecnie norma prawna pociągająca winnych takiej sytuacji do odpowiedzialności.

Na mocy wprowadzonych zmian strona mogłaby również złożyć skargę na przewlekłość, czyli stan, gdy organ podjął się wykonywania jakichś czynności administracyjnych, ale są one wykonywane nieefektywnie, trwają długo i nie przynoszą konkretnych rozwiązań. Zapewne już samo wprowadzenie regulacji będzie miało pozytywny wpływ na szybkość podejmowanych przez urząd działań.

W zamyśle MSWiA nowe przepisy powinny również uprosić procedurę odszkodowawczą. Osoba, która udowodni, że w związku z przewlekłym załatwieniem sprawy poniosła szkodę, będzie mogła liczyć na zwrot poniesionych strat.


Opracowanie: Karol Kozłowski, RPE WKP
Źródło: Rzeczpospolita z dnia 25 lutego 2010 r.