Jednolity europejski dokument zamówienia to formalne oświadczenie wykonawcy stwierdzające, że odpowiednia podstawa wykluczenia nie ma w stosunku do niego zastosowania lub, że odpowiednie kryterium kwalifikacji jest przez niego spełnione.

Mniej formalności w przetargach odciąży wykonawców >>>

Przedmiotowe oświadczenie będzie składane w dacie złożenia wniosku kwalifikacyjnego lub oferty i będzie na wstępnym etapie procedury zastępować dokumenty urzędowe i prywatne jakie wymagane są na potwierdzenie braku podstaw wykluczenia wykonawcy, czy też potwierdzenie posiadania właściwości predysponujących przedsiębiorcę do realizacji zamówienia.

Jak wskazano w projekcie rozporządzenia jednym z zasadniczych celów dyrektyw 2014/24/UE i 2014/25/UE jest zmniejszenie obciążeń administracyjnych w stosunku do zamawiających oraz wykonawców, a Jednolity Dokument ma być kluczowym elementem tych starań.

Z założenia formularz JD ma być zredagowany w taki sposób aby wyeliminować potrzebę przedstawiania znacznej liczby zaświadczeń lub innych dokumentów odnoszących się do kryteriów wykluczenia i kwalifikacji. Projekt wzoru standardowego formularza JD mieści się na 16 stronach, a więc jest to dokument obszerny, a co za tym idzie wymagający poświęcenia dużej uwagi zarówno przy wypełnianiu jak i odczytywaniu.

Jednolity europejski dokument zamówienia - uproszczenie procedury, czy nadmierna biurokratyzacja? >>>

Graniczną datę, od której stosowanie formularza JD będzie obowiązkowe wyznaczono na dzień 18 kwietnia 2016 r.

Uwagi do projektu należy zgłaszać na adres konsultacje@uzp.gov.pl.