Firma zajmująca się świadczeniem usług w różnej dziedzinie (m.in. działalność usługowa związana z eksploatacją złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, wykonywanie instalacji budowlanych, roboty budowlane itp.) zwróciła się do marszałka o zatwierdzenie programu gospodarki odpadami niebezpiecznymi oraz przedstawiła informacje o wytwarzanych odpadach innych niż niebezpieczne. Zarówno program i informacja dotyczy przedsięwzięcia - wykonanie prac rozbiórkowych i demontażowych w ramach pewnego projektu - planowanego przedsięwzięcia zakwalifikowanego jako § 2 ust. 1 pkt 22 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z klasyfikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (dla którego decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach nie została jeszcze wydana - jest to planowane przedsięwzięcie). Dodać należy także, iż działalność rozbiórkowa (starych zbiorników magazynowych gazu), w celu przygotowania terenu pod przedsięwzięcie, dla którego kompetentny będzie marszałek, odbywała się będzie na terenie zamkniętym (kompleks wojskowy).

Kto będzie organem kompetentnym do zatwierdzenia projektu gospodarki odpadami oraz przyjęcia informacji: marszałek (ze względu na planowane przedsięwzięcie) czy starosta?

Odpowiedź

Organem właściwym dla przedsięwzięć i zdarzeń na terenach zamkniętych oraz na terenach zakładów, gdzie jest eksploatowana instalacja, która jest kwalifikowana jako przedsięwzięcie mogące znacząco oddziaływać na środowisko, dla którego sporządzenie raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko jest obowiązkowe - jest regionalny dyrektor ochrony środowiska - zgodnie z art. 378 ust. 1 Prawa ochrony środowiska . Wniosek o zatwierdzenie programu gospodarki odpadami niebezpiecznymi wraz z programem należy przedłożyć właściwemu organowi na dwa miesiące przed rozpoczęciem działalności powodującej powstawanie odpadów lub zmianą tej działalności wpływającą na rodzaj, ilość wytwarzanych odpadów lub sposób gospodarowania nimi. Decyzja wydawana jest na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o odpadach , art. 378 ust. 2 Prawa ochrony środowiska oraz art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego (w zw. z art. 378 ust. 2 Prawa ochrony środowiska ).

Uzasadnienie

Na terenie zamkniętym (obojętny jest rodzaj instalacji lub działalności) właściwy jest RDOŚ, a w przypadku funkcjonowania instalacji lub działalności wymienionej w § 2 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z klasyfikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573) - dalej r.r.p.o.ś. - marszałek, podobnie jak na terenie zakładu, w obszarze którego znajduje się instalacja lub prowadzona jest działalność wymieniona w § 2 ust. 1 r.r.p.o.ś. Marszałek jest właściwy również wtedy, gdy instalacja (lub działalność) jest powiązana technologicznie z inną instalacją (działalnością), wymienioną w § 2 ust. 1 r.r.p.o.ś., nawet wtedy, gdy znajduje się (jest prowadzona) na terenie innego zakładu. W pozostałych wypadkach właściwy jest starosta.


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.)
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. 2009 r. Nr 151, poz. 150 ze zm.)
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2007 r. Nr 39, poz. 251 ze zm.)