Pomysłodawcy przedsięwzięcia, którego celem było ożywienie zdegradowanego pogórniczego terenu, od początku przekonywali, że będzie to dobre miejsce dla firm innowacyjnych i zajmujących się zaawansowanymi technologiami. Remont pokopalnianych obiektów i przygotowanie infrastruktury dla najemców kosztował ponad 32,5 mln zł. Większość pokryły unijne środki.

Pierwsze dwie firmy: spółka NTI, zajmująca się m.in. automatyką przemysłową oraz Cadelan – przedsiębiorstwo tworzące rozwiązania technologiczne dla firm motoryzacyjnych - wprowadziły się na teren parku w grudniu ubiegłego roku. Teraz przybyły dwie kolejne: GTW i Soscar.

"W Sosnowieckim Parku Naukowo-Technologicznym staramy się tchnąć w pokopalniane nieruchomości innowacyjnego ducha. Z radością muszę przyznać, że powoli nam się to udaje" - skomentowała w środę dyrektor parku Monika Zając. Wskazała, że dzięki nowym lokatorom wokół parku tworzy się dobry klimat, który może przyciągać kolejnych najemców i inwestorów.

GTW jest spółką zajmującą się m.in. hurtowym handlem węglem, rozszerza jednak swoją działalność i zamierza podwoić zatrudnienie, z obecnych 10 do ok. 20 osób. "Pracujemy nad wdrożeniem unikalnego narzędzia wymiany handlowej w branży energetycznej. Otwieramy też regionalny ośrodek badania opinii społecznej, który będzie służył samorządom i lokalnym firmom" – poinformował prezes spółki Przemysław Woźniak.

Drugim nowym lokatorem parku jest firma Soscar, która wprowadza na rynek energooszczędne technologie. "Montujemy dwupaliwowy system zasilania pojazdów ciężarowych oraz maszyn budowlanych. Rozwiązanie to powoduje znaczne oszczędności w zużyciu oleju napędowego oraz zwiększa osiągi pojazdu. Wpływa również na niższą emisję dwutlenku węgla w spalinach do atmosfery, przez co użytkowanie staje się bardziej ekologiczne" – wskazał Tomasz Nasiński z firmy Soscar.

Spółka zajmuje się też projektowaniem, wykonaniem, modernizacją i montażem systemów oświetlenia LED. Głównymi odbiorcami takich usług są samorządy, zakłady przemysłowe i usługowe, a także spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz zarządcy obiektów użyteczności publicznej. W nowej siedzibie Soscar ma pracować nad rozwiązaniami pozwalającymi na optymalne użytkowanie energii elektrycznej i paliw.

Na potrzeby Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego gruntownie zmodernizowano i zaadaptowano dwa pokopalniane obiekty - czterokondygnacyjną dawną dyspozytornię kopalni o powierzchni ok. 1,6 tys. m kw. i pięciokondygnacyjną siedzibę dawnego zespołu bhp o powierzchni ok. 7,2 tys. m kw. Przygotowane dla przedsiębiorców modułowe wnętrza można elastycznie dopasowywać do ich potrzeb. Wokół jest ok. 6 ha terenu, na których planowane jest m.in. stworzenie nowego układu drogowego.

Samorząd Sosnowca najchętniej widziałby w parku firmy wdrażające innowacje i korzystające z nowoczesnych technologii, np. w branży biotechnologicznej, farmaceutycznej, spożywczej czy technologicznej. W tych specjalizacjach Sosnowiec jest w stanie zapewnić wykwalifikowane kadry w oparciu o działające w mieście uczelnie.

Rewitalizacja pokopalnianych budynków dla parku była jednym z elementów realizowanego przez kilka miast regionu przedsięwzięcia "Gospodarcza Brama Śląska". W jego ramach samorządy m.in. Sosnowca, Jaworzna i Czeladzi przygotowują tereny inwestycyjne, zagospodarowując i rewitalizując zdegradowane obszary poprzemysłowe.

mab/ amac/