Wojewoda unieważnił uchwałę Rady Powiatu Będzińskiego w sprawie wprowadzenia zakazu używania jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi na wodach zbiornika Kuźnica Warężyńska w gminie Siewierz. Stwierdził, że podjęta została z naruszeniem art. 116 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska.

Przepis ten pozwala wprowadzić zakaz lub ograniczenie dotyczące używania jednostek pływających lub niektórych ich rodzajów na określonych zbiornikach powierzchniowych wód stojących oraz wodach płynących tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy jest to konieczne do zapewnienia odpowiednich warunków akustycznych na terenach przeznaczonych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe.

Trzeba ustalić poziom hałasu
Wojewoda podkreślił, że podjęcie uchwały powinno być poprzedzone ustaleniami, czy na terenie zbiornika wodnego Kuźnica Warężyńska na obszarze gminy Siewierz panują odpowiednie warunki akustyczne, czy też nie. Jedynie w przypadku stwierdzenia, że tereny rekreacyjno-wypoczynkowe nie spełniają wymogów gwarantujących właściwy stan akustyczny, możliwe jest ustanowienie zakazu używania jednostek pływających na zbiornikach wodnych. Podjęcie takiej uchwały ma na celu ochronę terenów rekreacyjno- wypoczynkowych przed nadmiernym hałasem, który zakłóca spokojne korzystanie z nich.
Wojewoda zaznaczył, że wprawdzie w art. 116 ust. 1 ustawy ustawodawca nie wskazał, jak rozumieć pojęcie „odpowiednie warunki akustyczne”, ale przepisy rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. „w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku” wskazują na dopuszczalne poziomy hałasu dla terenów przeznaczonych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe. Parametry tam wskazane powinny stanowić punkt odniesienia dla oceny „odpowiedniości warunków akustycznych”, o których mowa w art. 116 ust 1 ustawy.

Motywem były skargi mieszkańców
Z wyjaśnień starosty będzińskiego złożonych w postępowaniu nadzorczym wynika, że nie przeprowadzono badań warunków akustycznych panujących na obszarze zbiornika. Główną motywacją do przyjęcia uchwały jest poprawa, jakości życia mieszkańców okolic zbiornika, głównie miejscowości Wojkowic Kościelnych, którzy od lat uskarżają się na uciążliwości związane z nadmiernym hałasem emitowanym przez pojazdy silnikowe wykorzystywane do rekreacji na terenie zbiornika. O wprowadzenie takiego zakazu zwrócił się Wojewoda Śląski, był to również temat wielu narad i spotkań organizowanych w sprawie poprawy poziomu bezpieczeństwa zarówno mieszkańców, jak i osób korzystających ze tego zbiornika.

Zabrakło jakichkolwiek ustaleń
Według organu nadzoru nie mogą to być przesłanki do wprowadzenia zakazu, bo przyjęcia uchwały nie poprzedziły jakiekolwiek ustalenia w zakresie stanu akustycznego środowiska na terenach rekreacyjno-wypoczynkowych położonych wokół zbiornika. Starosta nie wskazał w jaki sposób dokonano analizy hałasu ani czym kierowano się podczas dokonywania tej analizy, co przyjęto za wyznacznik odpowiedniości warunków akustycznych oraz dlaczego zaistniała konieczność zapewnienia takich  warunków. Starosta nie przedstawił też żadnych dowodów na to, że zanim przedmiotowy zakaz został ustanowiony, tereny te nie spełniały kryterium „odpowiedniości”. Ne wskazał również, dlaczego podjęcie uchwały pozwoli zapewnić odpowiednie warunki akustyczne.
 
Rozstrzygnięcie nadzorcze nr NPII.4131.1.411.2018  z dnia 2 sierpnia 2018 r.

  Nowe Prawo wodne>>