W czwartek po południu Kaczyński wystąpił na ulicznym wiecu w centrum Elbląga razem z kandydatem PiS na prezydenta tego miasta Jerzym Wilkiem, który w niedzielę zmierzy się w drugiej turze przedterminowych wyborów z kandydatką PO Elżbietą Gelert.
Wilk, który rozpoczął wiec, odniósł się do opublikowania w internecie nagrania, w którym mówi o kulisach doprowadzenia do referendum i odwołania władz miejskich związanych z PO. Jak oświadczył, przeciwnicy nie muszą go nagrywać, bo i tak będzie powtarzał publicznie, że "czas skończyć z władzą, która tu była".
Jak stwierdził, nie da się zastraszyć, a nagranie przyrównał do "ubeckich metod" z lat 80. "Nie bójcie się tych taśm. Taśmy się skończyły" - apelował do swoich zwolenników.
Prezes PiS podkreślił w wystąpieniu znaczenie elbląskich wyborów. Jak ocenił, na Elbląg patrzy dzisiaj cała Polska i jest to "czas próby". Stwierdził, że dopiero niedzielne głosowanie może zakończyć to, co rozpoczęto w referendum.
Przekonywał, że zwycięstwo kandydatki PO będzie oznaczało, że "wszystko będzie po staremu". Według niego za Gelert stoją "ci sami ludzie, ten sam sposób rządzenia, ta sama propaganda i pogarda dla społeczeństwa".
Kaczyński przypomniał, że w Elblągu zaczynał legalną karierę polityczną jako senator, i - jak zapewnił - na tym mieście bardzo mu zależy. Jego zdaniem Elbląg może dać sygnał Polsce, że zmiana władzy jest nie tylko potrzebna, ale jest możliwa. Jak stwierdził byłby to sygnał, że "można rządzić nie przez kliki, układy, ale pro publico bono".
Szef PiS przekonywał, że głosowanie na Wilka będzie odrzuceniem "tego wszystkiego, co nas gniecie od wielu lat". "Jeśli Jerzy Wilk zwycięży, to nie będzie grubej kreski" - zapowiedział.
Wcześniej w czwartek Kaczyński i Wilk odwiedzili elbląską stocznię rzeczną. Przedsiębiorstwo, prowadzone przez współwłaściciela Andrzeja Kobylarza, zatrudnia 20 osób i zajmuje się remontem jednostek, a także eksportem materiałów budowlanych do obwodu kaliningradzkiego i importem stamtąd węgla.
Podczas konferencji prasowej na terenie stoczni Kaczyński powiedział, że takich przedsiębiorstw, przynoszących miejsca pracy dla elblążan, może powstać więcej, jeśli tylko zrealizowany zostanie projekt powstały za rządów PiS - przekop Mierzei Wiślanej.
"Jeśli zostanie przekopana Mierzeja Wiślana i jeżeli powstanie tutaj port, to takich zakładów będzie mogło być dużo więcej, a ten zakład pracy będzie dużo większy niż w tej chwili. Będzie mógł rozwijać się tu biznes na dużą skalę, na taką skalę, która będzie miała znaczenie dla tego miasta, dla regionu, nawet dla Polski" - powiedział Kaczyński.
Oświadczył, że "jeśli kandydat PiS wygra w Elblągu i jeśli tej partii uda się przejąć władzę, to będą realizowane inwestycje przynoszące miejsca pracy dla ludzi".
"To jest dziś najważniejsze, ten planowany przekop, to nie są inwestycje prestiżowe, to nie są swego rodzaju zabawy, na które może sobie pozwolić kraj, gdzie jest bardzo duże bogactwo. To jest działanie dla ludzi, dla rozwiązywania konkretnych spraw w tej chwili najważniejszych, czyli sprawy bezrobocia (...) emigracji Polaków" - zaznaczył Kaczyński.
Kandydat PiS na prezydenta miasta powiedział, że właśnie takich przedsiębiorstw, zarówno małych i dużych, jak ta stocznia powinno być w Elblągu więcej.
"Inwestor wyłożył swoje środki i stworzył 20 miejsc pracy. Aby takie zakłady powstały muszą być sprzyjające warunki. Władza musi chcieć rozmawiać i stwarzać te okazje do powstania miejsc pracy" - dodał Wilk.
Prezes stoczni rzecznej Andrzej Kobylarz podziękował Jerzemu Wilkowi za wsparcie i doradztwo, jakiego udzielił mu, gdy przejmował w ubiegłym roku nieruchomość od miasta.
W kwietniowym referendum odwołano prezydenta Elbląga Grzegorza Nowaczyka z PO i radę miasta, w której Platforma Obywatelska miała większość. W pierwszej turze przedterminowych wyborów prezydenta miasta Jerzy Wilk uzyskał 31 proc. głosów, a Elżbieta Gelert - 21 proc. W niedzielę zmierzą się w drugiej turze głosowania.