- Głównym celem realizacji ul. Nowej Świętokrzyskiej jest stworzenie zintegrowanego systemu transportowego, usprawnienie ruchu miejskiego oraz zwiększenie bezpieczeństwa i przepustowości układu komunikacyjnego. Dzięki wielowariantowej i wielobranżowej koncepcji programowo-przestrzennej możliwa będzie etapowa realizacja zadania - mówi Michał Piotrowski z biura prasowego gdańskiego magistratu.

- Projekt dla ul. Nowej Świętokrzyskiej jest przygotowywany pod perspektywę realizacji na lata 2016-2020. Zakres realizacji zostanie ustalony po przygotowaniu i analizie wielowariantowej koncepcji, a ostateczny wybór wariantu będzie zależał od analiz ruchu i wyboru wariantu koncepcji - dodaje Piotrowski.

Zwycięski wykonawca, w przetargu ogłoszonym przez Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska, będzie zobowiązany przygotować dokumentację projektową w terminie do 19 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Dokumentacja musi uwzględnić projekt drogi dwujezdniowej o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku. Istnieje także możliwość, że docelowo trasa tramwaju zostanie przedłużona do ul. Nowej Warszawskiej i Nowej Bulońskiej Północnej.

Warto nadmienić, iż przy projektowaniu nowej drogi i trasy tramwajowej nacisk położono też na estetykę. Projektanci będą bowiem musieli przestrzegać zaleceń Referatu Estetyzacji, a wśród zapisów znajdują się m.in. przygotowanie elementów małej architektury (referat zastrzega możliwość wprowadzenia elementów z opracowywanego katalogu mebli miejskich), montaż ławek wraz z koszami i stojakami rowerowymi, zaprojektowanie spójnego wyglądu szaf technicznych, montaż koszy na śmieci dla rowerzystów, projekty na zieleń wzdłuż ulic oraz na wyspach centralnych.

- Chcemy, by nowe ulice na Południu były nie tylko elementami infrastruktury komunikacyjnej, ale pełniły też funkcje przestrzeni publicznych, estetycznych i funkcjonalnych. Tego typu zalecenia będą pojawiały się też dla kolejnych dróg, które przewidziano na Południu, a wcześniej częściowo zastosowane zostały już w projekcie ul. Nowej Bulońskiej Północnej - dodaje Michał Szymański, kierownik Referatu Estetyzacji w Urzędzie Miejskim.

Wzdłuż nowej ulicy przewidziano także budowę drogi rowerowej. Dodatkowo zaleca się budowę zadaszonych parkingów na co najmniej 20 jednośladów przy przystankach komunikacji miejskiej.

Źródło: www.trojmiasto.pl